Разработването на кулинарна карта на България по аналогия с етнографските райони ще привлече повече и по-заможни туристи у нас, каза в интервю за БТА проф. Таня Дъбева, ръководител на катедра “Икономика и организация на туризма” към Икономически университет – Варна. Според нея тази стъпка ще е полезна за всички по веригата в сектора – от туроператорите до ресторантьорите и хотелиерите. Позицията на Дъбева е, че е наложително и да се направи проучване сред гостите на нашата страна как възприемат местната кухня. Мнението на експерта е, че при представянето си зад граница страната ни трябва да акцентира върху суровините си, защитените си продукти и кулинарните фестивали, защото те също са интересни за любителите-гастрономи.
Ръководството на туризма в България вече работи по темата – изготвени са 12 винено-кулинарни дестинации, които обхващат отделни райони в страната. Иначе казано това е опит да се очертаят маршрути, в които да се наблегне както на развитието на винения, така и на кулинарния туризъм. Безспорно обаче в тези интересни маршрути акцентът се поставя повече върху виното и много по-малко върху кулинарията, допълва проф. Таня Дъбева.
При тях може да се промотира и една друга наша национална черта – съчетаването на ракия със салата преди храненето. При други народи, освен на Балканите, това го няма и туристите много се чудят на този начин на консумация. Така че и това е мотив за привличане на клиентела. Изобщо наистина трябва да търсим и да разчитаме на регионални, локални продукти, на местни занаяти, местни ферми, автентични, за да сме интересни и търсени.