Русия разширява производството на биопродукти

Търсенето на биопродукти в Русия става все по-голямо. Затова правителството в Москва смята да създаде специално законодателство, което да стимулира биопроизводството, съобщава agro.bg.

Въпреки че съществуват национални стандарти за биопродукти, пазарът в Русия е слабо организиран и потребителите не разполагат с достатъчно информация за произхода на стоките, които купуват.

Затова кабинетът представи законопроект, с който се дават ясни определения кои продукти могат да се наричат “екологични” и как точно трябва да се произвеждат. Признати и отговарящи на тези стандарти стопанства ще получават специални субсидии, за да увеличат своето производство.

По думите на земеделския министър Александър Ткачов, биоземеделието в Русия има голям потенциал. В момента Русия държи скромния дял от 1 процент на световния пазар за биопродукти. През следващите няколко години той може да се увеличи на 10 до 25 процента.

За разлика от Китай и Съединените щати, Русия не одобрява генно-модифицираните култури, посочи руският аграрен министър. Освен това, след разпадането на Съветския съюз в страната са били изоставени около 10 милиона хектара плодородни земи, които вече са се изчистили от торове и хербициди. Така Русия разполага с най-големите площи за био-земеделие в света, изтъкна министър Ткачов.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Вериги Производство

Ябълките – ежедневна доза здраве и енергия

Знаете ли колко сорта ябълки се отглеждат по света? Според различни източници ябълката има над 7500 разновидности, което я прави един от най-богатите на сортове овощен вид. Всеки сорт се различава по своя вкус, времето на узряване и цвета си. Това, което все пак е най-важно да запомним, е че ябълката е ежедневен източник на […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Как разхищението на храна допринася за климатичната криза?

Намаляването на отпечатъка от разхищението на храна, трябва да се съсредоточи върху стоките, които са „горещи климатични точки“, като месо и зърнени храни Радина Калдамукова е автор в Климатека. Тя е магистър по геоекология от университета в град Тюбинген, Германия. Участник в програмата за експерти в областта на климатичните промени “Pioneers into practice”, организирана от […]

виж повече
Новини Производство Хранително-вкусова промишленост

Академия по предприемачество в земеделието набира участници

Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа към Министерството на земеделието и храните (ЦНСССКЦИЕ) представя новия си проект Академия по предприемачество в земеделието. Сред целите на Академия по предприемачество в земеделието са развитие на младежкото предприемачество и новосъздадени или млади компании от сектор […]

виж повече