Германският конгломерат Bayer придобива американския производител на семена, пестициди и хербициди Monsanto. Световните агенции съобщават, че мениджърите на двете компании са си стиснали ръцете на 128 долара на акция, което оценява Monsanto на 66 млрд. долара, пише Капитал.
Германската компания обяви сделката малко преди началото на борсовата търговия в САЩ в сряда. Ръководството й е подписало и клауза за неустойка в размер на 3 млрд. долара при евентуално оттегляне, пише Financial Times. След сделката германският концерн ще стане най-големият производител в сектора на аграрната химия.
Германската компания се очакваше да плати със собствени средства придобиването, правейки сделката най-голямата от този вид в историята. По последна информация обаче структурата на финансирането ще включва дълг, чийто дял все още е неизвестен. Преговорите бяха оповестени в края на май 2016 г. В следващите четири месеца мениджмънтът на Monsanto успя да извлече възможно най-много за себе си и за акционерите, като последователно отказа оферти за 62 и 64 млрд. долара.
Преговорите бяха на път да пропаднат, след като акционерите на Bayer изразиха недоволство от сделката. Мениджмънтът начело с главния изпълнителен директор Вернер Бауман беше обвинен, че не е информирал достатъчно добре собствениците на компанията. Инвеститорите също така бяха озадачени от факта, че едва 3 месеца след стъпването си в длъжност Бауман и компания правят толкова важна стъпка за бъдещето на Bayer. Оплакванията бяха обявени чрез мащабна информационна кампания, която освен срещи с акционерите се разпространи из интернет под формата на платени съобщения.
Въпреки това акциите на германската компания поевтиняха с 20% спрямо същия период на миналата година. Една от причините е допълнителният дълг. Нетните задължения на Bayer са 17.45 млрд. долара, като са се удвоили през последните пет години, съобщава Wall Street Journal.
Придобиването на Monsanto ще измени значително продуктовото портфолио на Bayer. Традиционният сегмент на здравеопазването ще намали своя дял в приходите. Разработването на продукти за земеделието се очаква да носи половината от постъпленията в близкото бъдеще спрямо 30% през 2015 г. Химикалите за земеделските производители са генерирали близо 12 млрд. долара приходи за миналата година, а при Monsanto общите продажби са 15 млрд.
Значителният мащаб на комбинирания бизнес няма да мине и без регулаторни промени. Антитръст органите на Европейския съюз започнаха разследване на мегасливането между DuPont и Dow Chemical – участ, която най-вероятно няма да подмине и сделката на Bayer. Регулаторни спънки все още не допускат част от химикалите на Monsanto за разпространение в Европа, а антимонополистите в САЩ е вероятно да поискат отстъпки от двете компании, за да разрешат сделката.
“Виждаме, че сделката е към своя край, но въпреки това все още не я харесваме. Според нас Bayer плаща твърде много за компанията”, коментират от германскатa DZ Bank пред WSJ. Независимо от цената обаче между двете компании има синергия. Освен това интегрирането на двата бизнеса идва в момент на засилена консолидация в сектора на агрохомикалите и семената, като сделката ще събере лидерите в двете области заедно. Това ще им позволи да имат по-конкурентна позиция срещу другите гиганти, ChemChina – Syngenta и DowChemical – DuPont.