Била планира да отвори 10 нови магазина през 2017 г.

“Билла България” отчита над 785 млн. лв. приходи от продажби на стоки за 2016 г., което е увеличение с 15.05% спрямо предходната година, става ясно от официално прессъобщение на компанията, пише Капитал. От там не посочиха общите постъпления и финансовия резултат за миналата година, но уточниха, че те са по-високи в сравнение с 2015-а – тогава веригата отчете 575.926 млн. лв. оборот и 4.403 млн. лв. печалба. Новооткритите работни места през миналата година са 375, а общият брой на служителите – 4423.

Ръстът в продажбите е резултат и от откриването на 12 нови магазина през 2016 г., с което обектите “Билла” в страната станаха 110 в 37 града. Част от новите придобивки са бивши магазини на Penny, която се оттегли от страната през есента на 2015 г. Тогава “Билла” получи право да си избере първа, преди освободените обекти да бъдат предложени за продажба или наем на всички останали кандидати. Това предимство е резултат от родствените връзки между “Билла” и Penny – и двете вериги са част от REWE Group. След като направи своя избор, “Билла” купи 11 магазина (шест в София, два във Варна и по един в Пазарджик, Монтана и Поморие), 2 терена и логистичен център на Penny. В резултат веригата се разшири и се раздели със своята дотогавашна логистична база, продавайки я на новоучредената компания “М лоджистик”, зад която според два източника на “Капитал” стоят интереси на веригата “Фантастико”.

“Целта е през 2017 г. да открием 10 нови магазина”, уточни за “Капитал” Бойко Сачански, управител на “Билла България”. Известно е, че експанзията на компанията е насочена само в големите градове – София, Варна, Пловдив, Бургас, а 900 кв.м търговска площ е идеалният формат магазини. “Ще има изключения, както при всяко правило, но трябва да става дума наистина за топ локация. С магазина в Поморие решихме да направим един малък тест”, коментира преди време Сачански.
Най-скорошно е отварянето на магазин “Билла” в столичния “Сердика център”, обявено за 12 април. Там веригата ще заеме площта, която “Пикадили” освободи през октомври 2016-а. По неофициална информация в “Парк център” (бивш “Сити център”) в столицата също ще има хипермаркет на “Билла” – отново на мястото на “Пикадили”, след като в края на март веригата затвори окончателно всичките си обекти.
През последните две години в сектора на бързооборотните стоки периодично настъпват сътресения. След изнасянето на Penny от България последва затваряне на всички магазини Carrefour, а през март тази година – и на “Пикадили”. Резултатът е освобождаване на пазар за над 600 – 700 млн. лв. годишно, който се разпределя основно между пет растящи вериги – германските “Кауфланд”, “Лидл” и “Билла”, българската “Фантастико” и прибалтийската “Т маркет”.
Според официална информация през 2017 г. “Кауфланд България” ще инвестира между 20 и 25 млн. лв. в нови обекти и модернизиране на съществуващите. Вече се изграждат два нови магазина на веригата във Варна, предстои начало на строителството на филиал във Велико Търново. По данни на компанията приходите й от продажбата на стоки през календарната 2016 г. са за над 1.4 млрд. лв., което е ръст от 8% спрямо предходната година. През 2015-а продадените стоки са били за 1.3 млрд. лв., но като се добавят и постъпленията от наеми и услуги, приходите достигат 1.487 млрд лв., показват данните от Търговския регистър. Така със сигурност веригата ще надхвърли приходи от милиард и половина за 2016 г. Първият обект на “Кауфланд” в България бе открит през март 2006 г., днес хипермаркетите на дружеството са 57 в 33 града.

Няма официална информация за финансовите резултати и плановете за растеж на “Лидл България”. През 2015-а компанията бе втора сред търговците на дребно в страната (след “Кауфланд”, с която са част от Schwarz-Gruppe) с приходи от почти 650 млн. лв. В България веригата отвори през 2010 г., а днес има 83 магазина (21 в София) в 43 града и над 2000 служители. Според неофициална информация създателят на “Пикадили” Георги Папуров, който е притежател на недвижимостите, преговаря с “Лидл” за вече затворените варненски магазини. Според източник от пазара дори е възможно “Лидл” да ги купи срещу сума от над 30 млн. лв.

“Фантастико”, която е с български собственици, има 40 търговски обекта в София и в Кюстендил. Работещите във веригата са над 2800. Компанията развива и онлайн продажби чрез платформата www.ebag.bg. Според официална информация през тази година “Фантастико” ще отвори нов обект и в гр. Елин Пелин.

През 2016 оборотът на магазините “Т маркет” е нараснал с повече от една пета до до 88.4 млн. евро (172.9 млн. лв.), което е ръст от 22.1% спрямо 2015. Това става ясно от отчета на Maxima Grupe, част от която е “Максима България” – собственик на “Т маркет”. Българското дружество отчита най-големия ръст в рамките на групата, която работи в още четири държави. Увеличението е резултат най-вече от откриването на нови магазини – само за 2016-а те са 14. През миналата година “Максима България” също придоби 12 магазина на Penny (3 от тях купи, а други 9 нае дългосрочно за период от 10+10 години) и за първи път излезе от столицата. Отделно от това компанията взе под наем три обекта от “Магазини Европа” на Христо Ковачки и в момента чака разрешение от Комисията за защита на конкуренцията, за да наеме още един. Днес магазините на “Т маркет” в страната са 61.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Вериги Новини

Рибата присъства все по-често на българската трапеза

Ципурата, лавракът и сьомгата изместват скумрията и шарана   Според данни на Националния статистически институт (НСИ) консумацията на риба в домакинствата се увеличава всяка година. Така докато през 2018 г. българинът е консумирал средно 5.2 кг. риба годишно, то през 2023 г. приемът е нараснал до 6.2 кг. на лице от домакинство. На повишения интерес […]

виж повече
Вериги Производство

Ябълките – ежедневна доза здраве и енергия

Знаете ли колко сорта ябълки се отглеждат по света? Според различни източници ябълката има над 7500 разновидности, което я прави един от най-богатите на сортове овощен вид. Всеки сорт се различава по своя вкус, времето на узряване и цвета си. Това, което все пак е най-важно да запомним, е че ябълката е ежедневен източник на […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Как разхищението на храна допринася за климатичната криза?

Намаляването на отпечатъка от разхищението на храна, трябва да се съсредоточи върху стоките, които са „горещи климатични точки“, като месо и зърнени храни Радина Калдамукова е автор в Климатека. Тя е магистър по геоекология от университета в град Тюбинген, Германия. Участник в програмата за експерти в областта на климатичните промени “Pioneers into practice”, организирана от […]

виж повече