Заради новата цена на природния газ хлябът по- скъп с до 10%

Поскъпването на природния газ неминуемо ще се отрази върху крайната цена и на хляба. Очаква се завишение между 5 и 10 процента, а в стойностно изражение между 5 и 9 ст. за белия хляб, който е и най-търсеният. Разчетите са на хлабопроизводители в региона на Добрич.

Конкретните изчисления ще бъдат направени през май, когато ще дойдат сметките с новата цена на синьото гориво.

Поскъпването на синьото гориво ще се отрази най-вече на големите хлебозаводи, чието производство изцяло зависи от газа. По-слабо засегнати ще бъдат малките фурни, които в повечето случаи разчитат на електроенергия или дърва, в бутиковите пекарни.

Тези, които разчитат основно на природен газ за производството на хляб, допускат и по-голямо завишаване на цената му, а това са около 70% от хлебарите в страната.

„Според моите виждания, цената на хляба би трябвало или би следвало да се вдигне между 5 и 10%, тъй като газта се калкулира между 60 и 70% пряко в енергийните разходи на хлебопроизводството”, аргументира се пред БНТ хлебопроизводителят Радослав Райков.

Много от мелниците също използват природен газ, а това ще доведе до скок и в цената на брашното с около 50 лв. на тон. Поскъпването на синьото гориво ще се отрази на целия процес от прибирането на зърното до опаковката на хляба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Вериги Производство

Ябълките – ежедневна доза здраве и енергия

Знаете ли колко сорта ябълки се отглеждат по света? Според различни източници ябълката има над 7500 разновидности, което я прави един от най-богатите на сортове овощен вид. Всеки сорт се различава по своя вкус, времето на узряване и цвета си. Това, което все пак е най-важно да запомним, е че ябълката е ежедневен източник на […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Как разхищението на храна допринася за климатичната криза?

Намаляването на отпечатъка от разхищението на храна, трябва да се съсредоточи върху стоките, които са „горещи климатични точки“, като месо и зърнени храни Радина Калдамукова е автор в Климатека. Тя е магистър по геоекология от университета в град Тюбинген, Германия. Участник в програмата за експерти в областта на климатичните промени “Pioneers into practice”, организирана от […]

виж повече
Новини Производство Хранително-вкусова промишленост

Академия по предприемачество в земеделието набира участници

Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа към Министерството на земеделието и храните (ЦНСССКЦИЕ) представя новия си проект Академия по предприемачество в земеделието. Сред целите на Академия по предприемачество в земеделието са развитие на младежкото предприемачество и новосъздадени или млади компании от сектор […]

виж повече