ONDO ще се погрижи за прецизираното отглеждане на зеленчуци на 10 дка открити площи и оранжерии в ИЗК „Марица“ Пловдив

Това е Националният Демо Център от проекта AgroDigiRise на Европейския цифров иновационен хъб за земеделие АгроХъб.БГ

 

10 дка оранжерии и открити площи в Института по зеленчукови култури (ИЗК) „Марица“ в Пловдив се превръщат в публична платформа за автоматизирано прецизно земеделие. Тя ще бъде на разположение на всички фермери в Южна централна България и цялата страна. Работата по демо центъра вече започна и в края на април всеки зеленчукопроизводител, който проявява интерес, ще има възможност да види технологиите в действие, да се запознае на място с начина на функциониране на ONDO и ползите при отглеждането на всички видове зеленчуци чрез системата за прецизно напояване, торене и климатичен контрол.

На разположение на фермерите ще бъде и експерт от ONDO, който ще ги консултира за внедряване на технологията в собственото им стопанство. В демо центъра ще има и допълнителни услуги, свързани с обучения за работа с технологии и анализ на данни.

За целта от компанията Ondo Solutions ще изградят нова напоителна система в оранжериите и ще автоматизират напояването както в тях, така и в част от откритите полета на територията на Института. Ще контролират климата в оранжериите и ще прецизират напояването и храненето на културите.

ONDO ще следи и редица показатели на почвата, базирайки се на основните особености на алувиално-ливадната и глинесто-песъчлива почва в района.

„С помощта на ONDO тази година в опитните полета на ИЗК Марица ще се повиши технологичното ниво при отглеждането на зеленчуци и при семепроизводството. Благодарение на разработените от ИЗК Марица български сортове и нашите възможности да управляваме процеса, както и с помощта на Лабораториите и експертния екип на Института, съм убеден, че ще постигнем впечатляващи резултати, които ще убедят българските фермери в ползите от иновациите в земеделието“, казва Ивайло Енев, изпълнителен директор и мениджър продажби на ONDO.

ИЗК Марица е основан през 1930 г. и до ден-днешен работи активно за създаване на български сортове зеленчуци. С професионалния екип в своите научни отдели, с Центъра за трансфер на технологии и с Производствено-експерименталната си база Институтът се грижи за селекцията на зеленчуковите култури и картофи, както и за технологиите при отглеждането им в най-големия зеленчукопроизводителен район на България – този на Тракийската равнина.

„Благодарни сме, че чрез проекта AgroDigiRise имаме възможност да внедрим най-нови технологии при отглеждането на зеленчуци и с помощта на партньорите от ONDO да бъдем от полза на българските зеленчукопроизводители. Ние предоставяме базата и знанието си, натрупано с годините, защото ясно съзнаваме, че настъпва нова ера в зеленчукопроизводството, в която технологиите за прецизно земеделие ще играят все по-голяма роля. Така науката и бизнесът си подават ръка, за да става българското земеделие все по-конкурентоспособно на европейския пазар“, казва проф. д-р Даниела Ганева, директор на ИЗК „Марица“.

https://www.youtube.com/watch?v=vMDOSt2bdsc

хоспис за стари хора

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Градско фермерство Новини

Как да си направим биовъглен сами в градината?

Биовъглен работилница в споделена градинка Герман   Целта на събитието, което се проведе през октомври 2022 г., беше демонстрация на процеса на производство на „биовъглен“, който може да се използва за подобряване на почвените характеристики, като едновременно с това е и технология за борба с климатичните промени. Какво е биовъглен и как се произвежда? Биовъгленът […]

виж повече
Вериги Градско фермерство Новини

Фермерските пазари на Lidl през 2022 г. отбелязаха 62% ръст на участвали родни производители

Тази година фермерски пазари на Lidl са подкрепили 62% повече родни производители в сравнение с 2021 г.  За 14-те си издания през 2022 г. пазарите са дали възможност на 120 фермера от 58 населени места да представят своята продукция, а на десетки хиляди посетители да опитат голямо разнообразие от традиционни и интересни вкусове. За сравнение […]

виж повече
Slider Градско фермерство Новини

Лукс или необходимост е градското земеделие в 21 век?

Как градовете могат да спомогнат за установяване на по-устойчиви хранителни системи във времена на здравни, икономически и климатични кризи? Градското земеделие е концепция, която създава заетост, укрепва социалните връзки, изгражда устойчивост и адаптивност към изменението на климата и подобрява биоразнообразието, позволявайки на природата да се върне обратно в урбанизираната среда и да я направи по-здравословна […]

виж повече