Броят на пивоварите в ЕС расте

Броят на пивоварите в ЕС расте, показват данни на организацията “Пивоварите в Европа” за 2017 г. Ако през изминалата година пивоварните са били общо 9450, това в края на 2018 г. вече надхвърлят 10 700. От тях 6 хил. са микропиповарни с годишно производство под 1000 хектолитра бира, съобщава Дневник.

Производството на бира в Европейския съюз се е увеличило с близо 2 млн. хектолитра до 396 млн. хектолитра за 2017 година. С производство от 93 млн. хектолитра Германия е водещият производител в Европа – една от всеки пет бири, произведени в ЕС, е с произход от Германия, следвана от Великобритания и Полша (и двете с производство от по 40 млн. хектолитра или 10% от общия обем).

Относително постоянно през последните години се запазва изпитото количество бира като за миналата година се падат средно по 140 халби от половин литър на човек от населението в Европейския съюз.

 

Статистиката на пивоварите на Европа показва, че по веригата “от зърното до халбата” през 2017 г. в Европа пивоварите са осигурили заетост на около 2.3 млн. души места във всички свързани сектори, като директно заетите в производството на бира са около 124 470 души.

Правителствата на страните от ЕС събират близо 42 млрд. евро годишно под формата на данъци от пивоварната индустрия, включително 10.9 млрд. евро от акцизи върху бирата.

По данни на Съюза на пивоварите в България през тази година най-често бира се пие в Монтана и Русе – 11 пъти месечно. Средно българинът слага на масата пиво поне 10 пъти месечно през лятото и 8 пъти през зимата. Мъжете консумират пиво по-често от жените – 12 пъти на месец, а най-активните любители на пенливата напитка са между 30 и 59 години. През последните 3 години в България производството на бира всяка година надхвърля 5 милиона хектолитра, а броят на пивоварните от 16 нараства на 24.

Европейската бира се радва на голям интерес в цял свят и много страни членки увеличават износа си. 87 млн. хектолитра от бирата, произвеждана в ЕС, се изнася в 123 държави. Белгия и Германия са най-големите износители на бира в Европа. Всяка от тях изнася по 15 млн. хектолитра, от които една трета са за държави извън ЕС.

Безалкохолните бири и бирите с ниско съдържание на алкохол в момента представляват 6% от пазара на бира в ЕС. Това показва, че балансираният и по-здравословен начин на живот се радва на нарастваща популярност сред потребителите, посочват пивоварите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Новини

Почетният консул на Молдова инж. д-р Веселин Чипев бе удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза” на Университета по хранителни технологии – Пловдив

Почетният консул на Молдова инж. д-р Веселин Чипев бе удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза” на Университета по хранителни технологии – Пловдив. Тържествената церемония по присъждането на отличието се състоя в зала „Хоризонт” на висшето училище, информират от PRofile interantional. Ректорът на учебното заведение проф. Галин Иванов прочете пред присъстващите решението на Академичния съвет […]

виж повече
Новини Хранително-вкусова промишленост

TRIX зърнена закуска пристигна и в България

С шест уникални цветни плодови форми и плодов аромат, TRIX е зърнена закуска за всички сетива, насочена да събуди естественото 6-то сетиво на децата – забавлението   TRIX зърнена закуска и зърнени десерти акостират в България с една мисия – да отключат забавлението за цялото семейство още със старта на деня. Шест уникални и забавни […]

виж повече
Новини

Защо е важно да пазим почвите?

Деградацията на почвите поставя под риск плодородието им и производството ни на храна   Досега почвите рядко са били разглеждани като значим фактор, който влияе върху климата. Те обаче се променят с времето и земята, върху която фермерите ще работят след 10 или 16  г., ще бъде съществено различна от днешната. Почвата е основният дом […]

виж повече