Европейски страни облагат захарта с данък

Европейският съюз влезе в битка със захарта в безалкохолните напитки. Великобритания и Ирландия вече въведоха данък, с който се облагат храните и напитките с високо съдържание на захар. Сега наред е Италия. Да очакваме ли данък „захар” и за производителите у нас? И ще доведе ли това до поскъпване на сладките изделия и газираните напитки? Отговорите потърси Георги Георгиев в рубриката „На твоя страна”.

Според последните препоръки на експертите, за да сме здрави, трябва да намалим захарта до 25 грама на ден. И ако мислите, че това не ви засяга, тъй като сипвате само по едно-две пакетчета в кафето, замислете се колко сладкиши, шоколад, кекс, бисквити, вафли, както и безалкохолни напитки и дори кетчуп, който също съдържа скрити захари, консумирате на ден. „Захар” откриваме в състава на почти всички храни и напитки на щандовете в магазина. Трудно обаче се ориентираме много или малко е количеството изписано на етикета, което ще погълнем с всеки от продуктите. И то не само със сладките. Има много скрити захари. За подобряване на вкуса много често се добавя захар при сосовете, при лютеницата, при майонезата, в салатите в кутии, в туршиите дори”, заяви диетологът д-р Райна Стоянова.

Годишно всеки от нас изяжда по 7,7 кг чиста захар. Средно по 21 грама на ден. Към тях обаче трябва да добавим и скритите захари в храните и напитките. С тях консумацията достига 99 гр. на ден. „Отровата е в дозата”, категорична е консултантът по хранене проф. Стефка Петрова.

„Добавените захари са до 5 % от енергийната стойност на храната. Едно дете има потребност от 1500 калории на ден. Това е по-малко от 20 гр. Една жена има нужда от 2000 калории – 25 грама на ден. И един мъж от 2500 калории. Това са между 30-35 грама средно дневно”, каза консултантът по хранене проф. Стефка Петрова.

В битката със захарта в храните и напитките много от европейските държави вече облагат с данък производителите им. Британският бизнес например за 5 грама захар в 100 мл газирана напитка плаща 18 пенса, а ако съдържа повече от 8 грама таксите са 24 пенса на литър. Мерките са различни в различните държави. Вече 2 години Франция прилага успешно закона, който забрани употребата на наливни безалкохолни напитки в заведения, които често се предлагаха безплатно с хранителните менюта. Сега с данък ще бъдат обложени и производителите на безалкохолни напитки в Италия. Според икономисти мярката там трудно ще доведе до реални резултати.

„Италия е страната в ЕС, в която най-малко пие газирани напитки в ЕС, но пие много вино. В една чаша вино има много повече захар отколкото в която и да е бутилка с газирана напитка. Тази захар, която се облага, е 1 % от кухнята на италианците”, допълни икономистът Красен Станчев.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Вериги Новини Хранително-вкусова промишленост

Училищата в Ботевград могат да кандидатстват за безплатни лекции срещу разхищението на храна

След като достигна до 2500 деца от София и Перник, кампанията „Мястото на храната не е на боклука“ се разширява   Кампанията „Мястото на храната не е на боклука“, организирана от Kaufland България и платформата Foodobox, достигна до близо 2500 деца от София и Перник от началото на годината. Ученици от 1. до 7. клас […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Нестле и ЮНЕСКО стартират глобална инициатива за младежко овластяване и устойчиви хранителни системи

С подкрепата на проактивните млади хора за по-устойчиво бъдеще   Нестле и ЮНЕСКО обявяват старта на глобалната инициатива Youth Impact: Because You Matter, чиято цел е да вдъхнови и подкрепи младежи на възраст между 18 и 30 години в създаването на иновативни решения за устойчиво развитие на хранителните системи. Програмата ще помогне на 100 проактивни […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Павлин Иванов поема ръководството на бизнеса „Шоколадови изделия“ на Нестле за България, Румъния и страните от Адриатическия регион

Новият бизнес мениджър съчетава и ръководенето на развитието на каналите за реализация на шоколадовия бизнес на компанията   От 1 април 2025 г. Павлин Иванов поема ръководството на бизнеса „Шоколадови изделия“ в Нестле, отговаряйки за пазарите в България, Румъния, Сърбия, Хърватска, Словения, Босна и Херцеговина, Черна гора, Северна Македония, Косово. В новата си роля той […]

виж повече