С над 2 % ще нарасне световното производство на мляко през тази година

С малко над 2 % ще нарасне световното производство на мляко през тази година и ще достигне близо 830 милиона тона. Прогнозата е на ФАО – организацията по прехрана и земеделие към ООН, пише agro.bg.

Според експертите този ръст ще е най-големият от 2014 година насам. През миналата година увеличението на млекопроизводството беше с процент и половина.

Решаващите фактори, допринасящи за по-голямото производство, са по-добрите млеконадои, както и увеличаващото се поголовие от млечни крави. От ФАО очакват и лек плюс при световната търговия с млечни продукти.

Най-големият ръст при производството ще бъде в Азия, сочат изчисленията на организацията. Там количеството ще скочи с 4 процента до 333 милиона тона, като най-продуктивни ще са стадата в Индия, Китай и Пакистан, докато фермерите в Япония и Саудитска Арабия ще имат по-слаби резултати в сравнение с миналата година. За Европа се прогнозира ръст от 1,2 на сто до 227 милиона тона, най-вече в страните от Европейския съюз, Русия и Беларус.

Увеличението в Северна Америка ще е с близо 2 процента, подобни показатели се очакват и за Южна Америка. Австралия и Нова Зеландия ще регистрират ръст от около 1 процент, след като през последните две години имаха спад в производството. Глобалната търговия на млечни продукти ще се увеличи с 2,5 на сто до 73,5 милиона тона, смятат експертите от ФАО.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Вериги Производство

Ябълките – ежедневна доза здраве и енергия

Знаете ли колко сорта ябълки се отглеждат по света? Според различни източници ябълката има над 7500 разновидности, което я прави един от най-богатите на сортове овощен вид. Всеки сорт се различава по своя вкус, времето на узряване и цвета си. Това, което все пак е най-важно да запомним, е че ябълката е ежедневен източник на […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Как разхищението на храна допринася за климатичната криза?

Намаляването на отпечатъка от разхищението на храна, трябва да се съсредоточи върху стоките, които са „горещи климатични точки“, като месо и зърнени храни Радина Калдамукова е автор в Климатека. Тя е магистър по геоекология от университета в град Тюбинген, Германия. Участник в програмата за експерти в областта на климатичните промени “Pioneers into practice”, организирана от […]

виж повече
Новини Производство Хранително-вкусова промишленост

Академия по предприемачество в земеделието набира участници

Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа към Министерството на земеделието и храните (ЦНСССКЦИЕ) представя новия си проект Академия по предприемачество в земеделието. Сред целите на Академия по предприемачество в земеделието са развитие на младежкото предприемачество и новосъздадени или млади компании от сектор […]

виж повече