Нова методика на ЕК срещу двойния стандарт на храните

Съвместният изследователски център (JRC) на Европейската комисия (ЕК) в областта на науката и знанието е разработил нова обща методика, която позволява на националните органи за защита на потребителите да тестват и да сравняват състава на хранителни продукти, продавани със сходни опаковки в целия ЕС, пише fermer.bg.
Съвместният изследователски център е представил методиката на 14 юни по време на заседание на Форума на високо равнище за подобряване на функционирането на веригата на доставки на храни, стана ясно от съобщение на ЕК.

С координацията на Центъра лабораториите в редица държави членки на ЕС ще приложат тази методика в рамките на паневропейска кампания за тестване, чиято цел е събиране на данни за обхвата на проблема с разликите в качеството.
Първите резултати следва да са налице до края на 2018 г. Кампанията ще осигури практически насоки за органите, разследващи подвеждащите практики, подчертаха от ЕК.
„Всички европейски потребители трябва да бъдат третирани справедливо в рамките на единния пазар. Общата методика, която разработихме съвместно с държавите членки, организациите на потребителите и заинтересованите страни от веригата на доставки на храни, ще спомогне да се изясни с данни различният състав на хранителните продукти от една и съща марка, предлагани в цяла Европа“, заяви Елжбета Бенковска, комисар по въпросите на вътрешния пазар, промишлеността, предприемачеството и малките и средните предприятия (МСП).
Еврокомисарят по въпросите на правосъдието, потребителите и равнопоставеността между половете Вера Йоурова също отбеляза, че единният пазар не може да следва двоен стандарт.
„Всички граждани на ЕС трябва да чувстват, че към тях се отнасят като с равни и че им се предоставя ясна и точна информация за продуктите, които купуват. Те не бива да бъдат подвеждани със сходни опаковки. Призовавам всички национални органи да използват новата методика през идните месеци, за да сложим край на тази практика“, каза Йоурова.
Тибор Наврачич, комисар по въпросите на образованието, културата, младежта и спорта, отговарящ за Съвместния изследователски център, заяви убеждението си, че европейските потребители имат право на защита срещу подвеждащия маркетинг за храната и продуктите, които използват.
„Те трябва да имат доверие в информацията, която им поднасят производителите. Съвместният изследователски център на ЕК разработи хармонизирана процедура за обективна оценка на евентуалните разлики в качеството на продуктите. Това е отличен пример за това как първокласната научна работа носи преки ползи за гражданите“, коментира Тибор Наврачич.
През юни 2017 г. Форумът на високо равнище за подобряване на функционирането на веригата на доставки на храни даде на Съвместния изследователски център мандат за разработване на методика.
Действията, обявени в инициативата на ЕК за нов търговски механизъм за потребителите, имат за цел:
– Да се изяснят и укрепят правата на потребителите, включително чрез забрана на практиките за разлика в качеството, които подвеждат потребителите;
– Да се дадат правомощия на квалифицираните органи да подават колективни искове от името на потребителите;
– Да се предоставят по-силни санкционни правомощия на органите за защита на потребителите на държавите членки.
Общ протокол за тестване
Всички хранителни продукти, продавани в ЕС, трябва да отговарят на строги правила за безопасност. Потребителите трябва да бъдат информирани за основните характеристики, определени по-специално в законодателството на ЕС относно етикетирането на храните, и следва да не бъдат подвеждани, например от опаковката.
Националните органи, отговорни за безопасността на храните и защитата на потребителите, имат задължението да гарантират, че предлаганите на единния пазар хранителни продукти отговарят на съответното законодателство на ЕС.
Методиката за тестване ще помага на националните органи да определят дали хранителните продукти се предлагат на пазара в съответствие с правото на ЕС. Тя се основава на ключови принципи като прозрачност, сравнимост, подобен подбор, вземане на проби и тестване на продуктите, допълва съобщението на Комисията.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Вериги Новини Хранително-вкусова промишленост

Училищата в Ботевград могат да кандидатстват за безплатни лекции срещу разхищението на храна

След като достигна до 2500 деца от София и Перник, кампанията „Мястото на храната не е на боклука“ се разширява   Кампанията „Мястото на храната не е на боклука“, организирана от Kaufland България и платформата Foodobox, достигна до близо 2500 деца от София и Перник от началото на годината. Ученици от 1. до 7. клас […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Нестле и ЮНЕСКО стартират глобална инициатива за младежко овластяване и устойчиви хранителни системи

С подкрепата на проактивните млади хора за по-устойчиво бъдеще   Нестле и ЮНЕСКО обявяват старта на глобалната инициатива Youth Impact: Because You Matter, чиято цел е да вдъхнови и подкрепи младежи на възраст между 18 и 30 години в създаването на иновативни решения за устойчиво развитие на хранителните системи. Програмата ще помогне на 100 проактивни […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Павлин Иванов поема ръководството на бизнеса „Шоколадови изделия“ на Нестле за България, Румъния и страните от Адриатическия регион

Новият бизнес мениджър съчетава и ръководенето на развитието на каналите за реализация на шоколадовия бизнес на компанията   От 1 април 2025 г. Павлин Иванов поема ръководството на бизнеса „Шоколадови изделия“ в Нестле, отговаряйки за пазарите в България, Румъния, Сърбия, Хърватска, Словения, Босна и Херцеговина, Черна гора, Северна Македония, Косово. В новата си роля той […]

виж повече