Как да изградим добри хранителни навици на децата?

Добрите хранителни навици се изграждат от ранна възраст. С времето става все по-трудно да влияем на децата за това какво и как да ядат. А всъщност, всички болести и проблеми в човешкия живот са свързани с храненето. Затова, колкото по-рано ги научим някои полезни неща за храната, толкова по-лесно ще развият полезни навици.

Кои са най-важните правила, които да следваме, при изграждане на добри хранителни навици на децата?

На първо място е важно да дадем добър пример. Никое дете няма да иска да яде зеленчуци и плодове, ако самите ние като родители не го правим. Затова, давайте добър пример на децата си с вашите лични хранителни навици.

Разнообразието е ключово при храненето. Старайте се да учите децата, че е важно да хапват от всичко: месо, плодове, зеленчуци, белтъчини и други. Ако се наложи, дори им обяснете за различните вещества, как се усвояват и така нататък. Децата са много любопитни, а като са по-малки, лесно запомнят. Бъдете сигурни, че това, което им разкажете за храната, ще остане в тяхната дългосрочна памет.

Често се случва децата да са злояди. Причината не е в храната, а в тяхната вътрешна нагласа към нея. Как трябва да подходим в тази ситуация? Най-лесният начин да надвием вътрешната им съпротива е като измислим оригинален начин да представим храната. Децата лесно се лъжат по външния вид. Ако ястието е сготвено добре, оформено красиво, може да ги подлъже да опитат. И така вероятно ще преборят ненавистта си към дадена храна или група продукти.

Какво Не трябва да правите при изграждане на добри хранителни навици на децата?

Стимулацията от ваша страна или обещаването на награда не са методи, които са полезни. Вместо това, опитайте друг подход. Например, изберете метода на интуитивното хранене. Какво представлява той? „Избор на храна на база физиологически глад и желани вкусове“ – повече за интуитивното хранене прочетете в подробния материал по темата.

Изграждането на добри хранителни навици на децата изисква доста време. Не им се карайте, когато искат сладко или сладолед. Не ги ограничавайте изцяло от дадена храна. Бъдете умерени, учете ги, че храната е важна, но за да сме здрави и силни, трябва да я подбираме внимателно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Здравословно хранене Производство

Стевията: по-сладка, безвредна, устойчива алтернатива на захарта

Автор: Роман Рачков В Япония „Зелената революция“ вече е завладяла половината хранителни продукти Роман Рачков е част от авторския екип на Климатека, той е агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по интегрирана и биологична растителна защита. Председател е на Българската асоциация по биологична растителна защита, има интереси в областта на инвазивните видове […]

виж повече
Здравословно хранене

Нестле за по-здрави деца предизвиква децата да изразят балансираното хранене в рисунка

Национален конкурс на образователната програма цели да привлече повече училища участници За първи път „Нестле за по-здрави деца“ дава поле за изява на малките артисти с национален конкурс за детска рисунка на тема: „Животът е пълен с цветове и забавления, когато се движим активно, храним се балансирано и се грижим за планетата“. Конкурсът цели не […]

виж повече
Здравословно хранене

Каква е връзката между затлъстяването и климатичните промени?

Автор: Зорница Спасова Наднорменото тегло, недохранването и изменението на климата си взаимодействат и създават „глобална синдемия“. Зорница Спасова е главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването. Има докторска степен по „Климатология” от СУ „Св. Климент Охридски“. Занимава се с въздействие на изменението на климата върху човешкото здраве […]

виж повече