Държавата да контролира насажденията от роза и лавандула, искат производители

Българската асоциация за етерични масла, парфюмерия и козметика ще търси подкрепа от държавата за осъществяване на качествен контрол върху чистотата на посадъчния материал от роза и лавандула, които се садят у нас. Според представители на бранша, въпреки че има закон, той не се спазва.

Производители обявиха пред БНТ, че държавата може да окаже и помощ на сектора, относно износа на българска парфюмерия и козметика в чужбина.

От Асоциацията очакват и тази година трудности с прибирането на розовия цвят в страната. Работниците намаляват, а проблемът с еднодневните трудови договори не е решен. „Ще търсим отново помощта на държавата, с това да не губят регистрираните в бюрата по труда социалните си помощи и да могат да участват по време на кампания”, казва Гергана Андреева,  изпълнителен директор на Асоциацията за етерични масла, парфюмерия и козметика.

Очаква се цената на розовия цвят през 2018-та година да бъде още по-висока, заради повишението на минималната работна заплата и поскъпването на основните консумативи. „Това също е проблем, тъй като се засаждат растения, било то лавандула или роза, които не винаги отговарят на сортовата си чистота”, категоричен е Деян Тодоров, председател на Асоциацията за етерични масла, парфюмерия и козметика.

По данни на Асоциацията около триста килограма розово масло, добито през 2017-та година, все още стои непродадено. „Това не се дължи на цената, а просто миналата година беше изключително благодатна и почти три тона масло се доби”, уточнява Гергана Андреева.

Интерес към българската козметика има все повече в арабските страни, обявиха от Асоциацията. Освен традиционния износ за страните от Европейския съюз, ръст бележи и износът за Китай и Япония.

резервация

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Хранително-вкусова промишленост

Как разхищението на храна допринася за климатичната криза?

Намаляването на отпечатъка от разхищението на храна, трябва да се съсредоточи върху стоките, които са „горещи климатични точки“, като месо и зърнени храни Радина Калдамукова е автор в Климатека. Тя е магистър по геоекология от университета в град Тюбинген, Германия. Участник в програмата за експерти в областта на климатичните промени “Pioneers into practice”, организирана от […]

виж повече
Новини Производство Хранително-вкусова промишленост

Академия по предприемачество в земеделието набира участници

Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа към Министерството на земеделието и храните (ЦНСССКЦИЕ) представя новия си проект Академия по предприемачество в земеделието. Сред целите на Академия по предприемачество в земеделието са развитие на младежкото предприемачество и новосъздадени или млади компании от сектор […]

виж повече
Новини Хранително-вкусова промишленост

Нестле Групата потвърждава прогнозата за 2024 г. и отчита органичен ръст от 1,4% за първото тримесечие на годината

Нестле България с органичен ръст от 8,8% за първото тримесечие на годината, в която бележи своята 30-годишнина на пазара   Марк Шнайдер, главен изпълнителен директор на Nestlé, коментира: „Очаквахме бавен старт и ще видим силно възстановяване на реалния вътрешен ръст (RIG) през второто тримесечие с надеждни резултати за остатъка от годината. Широката гама от инициативи за […]

виж повече