Meрките срещу нелоялните търговски практики в хранителния сектор ще бъдат във фокуса на българското председателство на Съвета на ЕС. Това стана ясно по време на изслушване на земеделския министър Румен Порожанов в комисията по земеделие и развитие на селските райони в европейския парламент, съобщава Дневник.
През лятото на миналата година еврокомисарят по земеделието Фил Хоган обяви инициатива за подобряване на позицията на фермерите във веригата на доставки, паралелно с която стартира и обществено допитване. Идеята включва евентуално законодателство в три насоки, включително подобряване прозрачността на пазара, мерки на ниво ЕС с цел регулиране на нелоялни търговски практики, както и сътрудничество по линия на т.нар. споразумения за споделяне на стойността, включващи предварително споделяне на печалби и загуби при ценови промени на пазара.
Във вторник по време на изслушването си пред европейските депутати Румен Порожанов, който е ротационен председател на Съвета на земеделските министри на ЕС, е съобщил, че “малките земеделски производители трябва да бъдат защитени и да получават справедлива цена за продуктите си”. По думите му очакванията са в мандата на България да бъде представено законодателното предложение на комисията. “Ще работим активно за напредък по разглеждането му в рамките на съвета”, е казал още Порожанов, съобщава земеделското
министерство.
Другата голяма тема, свързана с българското председателство, ще бъде за бъдещето на Общата селскостопанска политика на ЕС след 2020 г., както и бюджетът за земеделие в следващия програмен период.
Преди дни по време на изложението “Зелена седмица” Румен Порожанов коментира, че в заседанията до юни ще се обсъждат теми като балансирането на средствата, които получават отделните държави членки, тавана на субсидиите за големите земеделски производители, както и подпомагане по т.нар. обвързана подкрепа, осигуряващо допълнително финансиране за чувствителни сектори като зеленчукопроизводство, овощарство и животновъдство.
Във вторник пред европейските депутати Порожанов е съобщил още, че сред приоритетите на българското председателство са още устойчивото управление на здравето на животните, като ще бъде обърнато специално внимание на ролята на дивите животни за управление на болестите, както и готовността за реакция в извънредни ситуации и изграждане на капацитет на националните компетентни органи в контекста на новото законодателство на ЕС за здраве на растенията и официалния контрол.