Фалшив мед залива ЕС

Евтиният внос на фалшив мед застрашава пчеларството по света и последствията за световното производство на храни са тежки, алармира Паола Тама от еuractiv.com, пише economynews.bg.

Чужди захари бяха открити 1,4 пъти на всеки 10 проби от мед, тествани от Европейския съвместен изследователски център, според изследване, публикувано през декември 2016 г. Изследването бе предприето в отговор на доклад на Европейския парламент относно най-фалшивите храни, в които медът бе класиран на 6-о място.

Изследователите са тествали общо 2 264 проби от мед от всички държави-членки на ЕС (плюс Норвегия и Швейцария), които са били събрани на всички етапи от веригата за доставки.

Около 20% от меда, деклариран като смеси от мед в ЕС или несъдържащ мед с географско указание, свързано с държава-членка, е установено, че има съмнения да съдържа добавена захар. “Подозрителният” мед е около 10% за смеси от мед от ЕС и извън ЕС, смеси от мед извън ЕС и мед от неизвестен произход.

Измамата с мед може да има различни форми. Например чрез продажбата на по-евтин мултифлорен мед като мед от един източник на по-висока продажна цена; чрез добавяне на захарни сиропи, за да се увеличи обемът, или чрез прибиране на реколтата преди време и след това да се изсуши изкуствено в големи “фабрики за мед”, за да се намали времето и разходите.

Във всички случаи крайният продукт е далеч от това, което потребителите мислят, че купуват, както и от правната дефиниция на меда на ЕС. А ЕС определя меда като “естественото сладко вещество, произведено от пчелите от Apis mellifera от нектара на растенията […], които пчелите събират, преобразуват чрез комбиниране със специфични свои вещества, натрупват, дехидратират, съхраняват и оставят в пчелните пити да узреят и зрели “.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Хранително-вкусова промишленост

Как разхищението на храна допринася за климатичната криза?

Намаляването на отпечатъка от разхищението на храна, трябва да се съсредоточи върху стоките, които са „горещи климатични точки“, като месо и зърнени храни Радина Калдамукова е автор в Климатека. Тя е магистър по геоекология от университета в град Тюбинген, Германия. Участник в програмата за експерти в областта на климатичните промени “Pioneers into practice”, организирана от […]

виж повече
Новини Производство Хранително-вкусова промишленост

Академия по предприемачество в земеделието набира участници

Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа към Министерството на земеделието и храните (ЦНСССКЦИЕ) представя новия си проект Академия по предприемачество в земеделието. Сред целите на Академия по предприемачество в земеделието са развитие на младежкото предприемачество и новосъздадени или млади компании от сектор […]

виж повече
Новини Хранително-вкусова промишленост

Нестле Групата потвърждава прогнозата за 2024 г. и отчита органичен ръст от 1,4% за първото тримесечие на годината

Нестле България с органичен ръст от 8,8% за първото тримесечие на годината, в която бележи своята 30-годишнина на пазара   Марк Шнайдер, главен изпълнителен директор на Nestlé, коментира: „Очаквахме бавен старт и ще видим силно възстановяване на реалния вътрешен ръст (RIG) през второто тримесечие с надеждни резултати за остатъка от годината. Широката гама от инициативи за […]

виж повече