План за действие ще регламентира вноса и износа на земеделски продукти и месо между България и Турция

Ускорен план за действие ще регламентира вноса и износа на земеделски продукти и месо между България и Турция. Затова се разбраха министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов и неговият турски колега Ахмет Ешреф Факъбаба.

Министър Порожанов подчерта, че планът трябва да доведе до бързи резултати в сферите, където има вече постигнати принципни договорки.

България иска да възстанови износа на месо за Турция възможно най-бързо.  Порожанов подчерта, че страната е работила усилено, за да удовлетвори турските изисквания, като по отношение на ветеринарните сертификати и необходимите документи над 90% от въпросите са изчистени. „В началото на следващата година очакваме позитивно решение първо по отношение на дребния добитък, а след това и за едрия“, обясни министърът. Той увери, че България стриктно спазва изискванията за качество на храните.

„Вместо да търсим месо от далечни страни, за мен като министър е важно да имаме възможност да купуваме от нашите съседи, когато има наличност“, заяви от своя страна Ахмет Факъбаба.

„Срещите ни през последните месеци са ярък пример за добросъседство. Надявам се потенциалът в търговията в областта на земеделието и животновъдството между България и Турция да се развива и увеличава“, подчерта още Факъбаба.

Двамата министри подписаха декларация за съвместно сътрудничество в областта на науката.

„От много години в областта на науката съществува сътрудничество между двете страни, но то трябва да бъде засилено. Новите предизвикателства, като климатичните промени и болестите по растенията и животните налагат още по-високо ниво на взаимодействие“, категоричен бе Румен Порожанов.

По-рано през деня двамата министри откриха бизнес агрофорум, в който се включиха над 500 български и турски бизнесмени.

„Този форум ще бъде мост за развитието на българо-турските бизнес отношения.  Като съседни страни трябва да увеличим търговския си стокообмен“, категоричен бе турският министър на земеделието.

От своя страна министър Порожанов подчерта, че административната тежест  пред бизнеса от двете страни трябва да бъде намалена и напомни, че Турция е един от главните търговски партньори на България.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Вериги Новини Хранително-вкусова промишленост

Училищата в Ботевград могат да кандидатстват за безплатни лекции срещу разхищението на храна

След като достигна до 2500 деца от София и Перник, кампанията „Мястото на храната не е на боклука“ се разширява   Кампанията „Мястото на храната не е на боклука“, организирана от Kaufland България и платформата Foodobox, достигна до близо 2500 деца от София и Перник от началото на годината. Ученици от 1. до 7. клас […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Нестле и ЮНЕСКО стартират глобална инициатива за младежко овластяване и устойчиви хранителни системи

С подкрепата на проактивните млади хора за по-устойчиво бъдеще   Нестле и ЮНЕСКО обявяват старта на глобалната инициатива Youth Impact: Because You Matter, чиято цел е да вдъхнови и подкрепи младежи на възраст между 18 и 30 години в създаването на иновативни решения за устойчиво развитие на хранителните системи. Програмата ще помогне на 100 проактивни […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Павлин Иванов поема ръководството на бизнеса „Шоколадови изделия“ на Нестле за България, Румъния и страните от Адриатическия регион

Новият бизнес мениджър съчетава и ръководенето на развитието на каналите за реализация на шоколадовия бизнес на компанията   От 1 април 2025 г. Павлин Иванов поема ръководството на бизнеса „Шоколадови изделия“ в Нестле, отговаряйки за пазарите в България, Румъния, Сърбия, Хърватска, Словения, Босна и Херцеговина, Черна гора, Северна Македония, Косово. В новата си роля той […]

виж повече