План за действие ще регламентира вноса и износа на земеделски продукти и месо между България и Турция

Ускорен план за действие ще регламентира вноса и износа на земеделски продукти и месо между България и Турция. Затова се разбраха министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов и неговият турски колега Ахмет Ешреф Факъбаба.

Министър Порожанов подчерта, че планът трябва да доведе до бързи резултати в сферите, където има вече постигнати принципни договорки.

България иска да възстанови износа на месо за Турция възможно най-бързо.  Порожанов подчерта, че страната е работила усилено, за да удовлетвори турските изисквания, като по отношение на ветеринарните сертификати и необходимите документи над 90% от въпросите са изчистени. „В началото на следващата година очакваме позитивно решение първо по отношение на дребния добитък, а след това и за едрия“, обясни министърът. Той увери, че България стриктно спазва изискванията за качество на храните.

„Вместо да търсим месо от далечни страни, за мен като министър е важно да имаме възможност да купуваме от нашите съседи, когато има наличност“, заяви от своя страна Ахмет Факъбаба.

„Срещите ни през последните месеци са ярък пример за добросъседство. Надявам се потенциалът в търговията в областта на земеделието и животновъдството между България и Турция да се развива и увеличава“, подчерта още Факъбаба.

Двамата министри подписаха декларация за съвместно сътрудничество в областта на науката.

„От много години в областта на науката съществува сътрудничество между двете страни, но то трябва да бъде засилено. Новите предизвикателства, като климатичните промени и болестите по растенията и животните налагат още по-високо ниво на взаимодействие“, категоричен бе Румен Порожанов.

По-рано през деня двамата министри откриха бизнес агрофорум, в който се включиха над 500 български и турски бизнесмени.

„Този форум ще бъде мост за развитието на българо-турските бизнес отношения.  Като съседни страни трябва да увеличим търговския си стокообмен“, категоричен бе турският министър на земеделието.

От своя страна министър Порожанов подчерта, че административната тежест  пред бизнеса от двете страни трябва да бъде намалена и напомни, че Турция е един от главните търговски партньори на България.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Хранително-вкусова промишленост

Как разхищението на храна допринася за климатичната криза?

Намаляването на отпечатъка от разхищението на храна, трябва да се съсредоточи върху стоките, които са „горещи климатични точки“, като месо и зърнени храни Радина Калдамукова е автор в Климатека. Тя е магистър по геоекология от университета в град Тюбинген, Германия. Участник в програмата за експерти в областта на климатичните промени “Pioneers into practice”, организирана от […]

виж повече
Новини Производство Хранително-вкусова промишленост

Академия по предприемачество в земеделието набира участници

Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа към Министерството на земеделието и храните (ЦНСССКЦИЕ) представя новия си проект Академия по предприемачество в земеделието. Сред целите на Академия по предприемачество в земеделието са развитие на младежкото предприемачество и новосъздадени или млади компании от сектор […]

виж повече
Новини Хранително-вкусова промишленост

Нестле Групата потвърждава прогнозата за 2024 г. и отчита органичен ръст от 1,4% за първото тримесечие на годината

Нестле България с органичен ръст от 8,8% за първото тримесечие на годината, в която бележи своята 30-годишнина на пазара   Марк Шнайдер, главен изпълнителен директор на Nestlé, коментира: „Очаквахме бавен старт и ще видим силно възстановяване на реалния вътрешен ръст (RIG) през второто тримесечие с надеждни резултати за остатъка от годината. Широката гама от инициативи за […]

виж повече