Ирански компании искат да инвестират в българския млекопреработващ сектор

Ирански компании проучват възможността за партньорство и инвестиции в българския млекопреработващ сектор. Това обяви зам.-министърът на икономиката Александър Манолев по време на откриването на българско-ирански бизнес форум в София.

Той уточни, че 15 компании от арабската страна са проявили интерес да инвестират. Манолев допълни, че броят на млекопреработвателните предприятия в България е 313, като заетите в тях са близо 8300 души.

“Производството на мляко има стратегическо значение за България и страната ни разполага с много сериозни традиции в сектора”, подчерта Манолев.

Той добави, че най-много инвестиции в сектора се отделят за високото качество на генетичния материал, модернизирането на земеделските стопанства, пунктовете за събиране на млякото и инсталации за преработка на млечни продукти, както и насърчаването на търговията, особено на износа.

Зам.-министърът уточни, че за първата половина на 2017 г. ръстът в търговията между България и Иран е над 80%. Българският износ се състои основно от химични торове, пътнически автомобили и крикове. От своя страна Иран изнася най-вече нефтени масла, полимери, флоатно стъкло, фурми и грозде.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Производство

Агроексперти: Резките промени на времето застрашават реколтата от плодове и ще се отразят на цените

Необходими са дългосрочни мерки за адаптация и управлението на риска в земеделието, с активна роля на фермерите, и на държавата За коментар по темата се обърнахме към двама агроексперти – Надежда Шопова, инженер агроном и асистент в секция „Климат“ в ИИКАВ при БАН, и Роман Рачков, експерт по агрономия и земеделие, както и председател на […]

виж повече
Вериги Новини Хранително-вкусова промишленост

Училищата в Ботевград могат да кандидатстват за безплатни лекции срещу разхищението на храна

След като достигна до 2500 деца от София и Перник, кампанията „Мястото на храната не е на боклука“ се разширява   Кампанията „Мястото на храната не е на боклука“, организирана от Kaufland България и платформата Foodobox, достигна до близо 2500 деца от София и Перник от началото на годината. Ученици от 1. до 7. клас […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Нестле и ЮНЕСКО стартират глобална инициатива за младежко овластяване и устойчиви хранителни системи

С подкрепата на проактивните млади хора за по-устойчиво бъдеще   Нестле и ЮНЕСКО обявяват старта на глобалната инициатива Youth Impact: Because You Matter, чиято цел е да вдъхнови и подкрепи младежи на възраст между 18 и 30 години в създаването на иновативни решения за устойчиво развитие на хранителните системи. Програмата ще помогне на 100 проактивни […]

виж повече