Ирански компании искат да инвестират в българския млекопреработващ сектор

Ирански компании проучват възможността за партньорство и инвестиции в българския млекопреработващ сектор. Това обяви зам.-министърът на икономиката Александър Манолев по време на откриването на българско-ирански бизнес форум в София.

Той уточни, че 15 компании от арабската страна са проявили интерес да инвестират. Манолев допълни, че броят на млекопреработвателните предприятия в България е 313, като заетите в тях са близо 8300 души.

“Производството на мляко има стратегическо значение за България и страната ни разполага с много сериозни традиции в сектора”, подчерта Манолев.

Той добави, че най-много инвестиции в сектора се отделят за високото качество на генетичния материал, модернизирането на земеделските стопанства, пунктовете за събиране на млякото и инсталации за преработка на млечни продукти, както и насърчаването на търговията, особено на износа.

Зам.-министърът уточни, че за първата половина на 2017 г. ръстът в търговията между България и Иран е над 80%. Българският износ се състои основно от химични торове, пътнически автомобили и крикове. От своя страна Иран изнася най-вече нефтени масла, полимери, флоатно стъкло, фурми и грозде.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Вериги Производство

Ябълките – ежедневна доза здраве и енергия

Знаете ли колко сорта ябълки се отглеждат по света? Според различни източници ябълката има над 7500 разновидности, което я прави един от най-богатите на сортове овощен вид. Всеки сорт се различава по своя вкус, времето на узряване и цвета си. Това, което все пак е най-важно да запомним, е че ябълката е ежедневен източник на […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Как разхищението на храна допринася за климатичната криза?

Намаляването на отпечатъка от разхищението на храна, трябва да се съсредоточи върху стоките, които са „горещи климатични точки“, като месо и зърнени храни Радина Калдамукова е автор в Климатека. Тя е магистър по геоекология от университета в град Тюбинген, Германия. Участник в програмата за експерти в областта на климатичните промени “Pioneers into practice”, организирана от […]

виж повече
Новини Производство Хранително-вкусова промишленост

Академия по предприемачество в земеделието набира участници

Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа към Министерството на земеделието и храните (ЦНСССКЦИЕ) представя новия си проект Академия по предприемачество в земеделието. Сред целите на Академия по предприемачество в земеделието са развитие на младежкото предприемачество и новосъздадени или млади компании от сектор […]

виж повече