Предвиждат премахване на марките минерална вода

Нов закон предвижда търговските марки минерална вода да бъдат заменени с името на извора. Предложението предизвика гневни спорове в бранша и бе прието коренно различно от двете организации в сектора, съобщава economic.bg.

Според Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България (АПБНБ), в която членуват около 70% от фирмите в сектора, смятат, че подобна промяна ще доведе до размиване отговорността за качеството на продукта. Така всеки ще може да бутилира вода с неясен произход и да я пусне на пазара. Така например може да узакони продажбата на вода от чешмата, смятат от асоциацията. От друга предложените промени ще заличат съществуващи марки и инвестиции във водния сектор.

Вносителите на предложението мотивират нововъведението с намаляване на административната тежест. От АПБНБ отбелязват, че те пропускат факта, че тук става въпрос за живота и здравето на хората, а не просто за някаква бюрократична пречка, съобщава Би Ти Ви.

“Ако на пазара се пусне вода, която е нечиста или заразена, няма да е ясно кой я е произвел и доставил до магазина, нито кой е разрешил да се подреди по рафтовете”, категорични са противниците на идеята.

От Съюзът на безалкохолната промишленост в България посочват в становището си, че основен принцип на европейската директива е 2009/54/ЕС е “видът на водата и имената на изворите да определят търговското описание на бутилираните натурални, минерални и изворни води,  а не търговските брандове”.

Законопроектът е минал вече през две обществени обсъждания. От АПБНБ допълват, че с така предложените промени се връща опцията на едно находище да бутилират едновременно няколко концесионера. В България има 144 доказани находища на минерални води, от които се експлоатират само 13.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Хранително-вкусова промишленост

Как разхищението на храна допринася за климатичната криза?

Намаляването на отпечатъка от разхищението на храна, трябва да се съсредоточи върху стоките, които са „горещи климатични точки“, като месо и зърнени храни Радина Калдамукова е автор в Климатека. Тя е магистър по геоекология от университета в град Тюбинген, Германия. Участник в програмата за експерти в областта на климатичните промени “Pioneers into practice”, организирана от […]

виж повече
Новини Производство Хранително-вкусова промишленост

Академия по предприемачество в земеделието набира участници

Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа към Министерството на земеделието и храните (ЦНСССКЦИЕ) представя новия си проект Академия по предприемачество в земеделието. Сред целите на Академия по предприемачество в земеделието са развитие на младежкото предприемачество и новосъздадени или млади компании от сектор […]

виж повече
Новини Хранително-вкусова промишленост

Нестле Групата потвърждава прогнозата за 2024 г. и отчита органичен ръст от 1,4% за първото тримесечие на годината

Нестле България с органичен ръст от 8,8% за първото тримесечие на годината, в която бележи своята 30-годишнина на пазара   Марк Шнайдер, главен изпълнителен директор на Nestlé, коментира: „Очаквахме бавен старт и ще видим силно възстановяване на реалния вътрешен ръст (RIG) през второто тримесечие с надеждни резултати за остатъка от годината. Широката гама от инициативи за […]

виж повече