България е най-големият производител на тикви в ЕС

България се оказва най-големият производител на тикви в Европейския съюз. Това става ясно от данни, които Евростат разпространи преди Хелоуин, пише Дарик. През 2016 г. нашата страна е произвела 133 000 тона от зеленчука, който традиционно се използва и за направата на плашещи фенери за празника. В класацията на второ място е Испания, Франция остава на трета позиция. Далеч назад в “тиквената надпревара” остават Германия и Португалия.

Тиквата е капризен зеленчук и иска особено внимание, разказа за Дарик Данаил Йорданов, който със своята реколта през миналата година също е допринесъл за рекордния брой тикви у нас:

“За тиквата трябва много добре да е обработена почвата, имат доста претенции към това, какво се е гледало на тази почва. Тъй като е култура, която заема голяма площ. Тиквите имат доста изисквания, не харесват никак плевели”.

В последните години държавата плащаше допълнително за отглеждане на тикви и това повиши изкуствено производството. “Имаше го и този момент, тъй като до миналата година имаше обвързано подпомагане за тиквите доста хора насяха много декари с тикви заради субсидията, защото по този начин си избиват рентите, които плащат. Но, за съжаление, те ги сяха не за да получат добив, а заради субсидията. Тези хора бързо отпаднаха от системата, тъй като, ако не полагаш грижи, няма как да получиш добри добиви”, каза Йорданов. Той сподели, че към настоящия момент от капризния зеленчук не се печели, а от други култури – да.
Есента си има своя неописуем и несравним чар. Той е дъжда, в топлата завивка, в нападалите листа…

Хелоуин не води до особено голямо търсене на тикви, а и има разлика от тиква до тиква, обясни още Данаил Йорданов. “Това се дължи на традициите у нас и спрямо отглеждането, и спрямо консумацията на тикви, тъй като българинът е свикнал да хапва тиква с мед и орехи, на супи, всякак. Затова ги гледат хората, а не за Хелоуин например или някакви празници”, коментира той. И допълни, че не е забелязал повишение в търсенето заради Хелоуин. Може би хората купуват повече за децата, за да украсят, но това не са ядливи тикви, а обикновено се вземат декоративни.

Заради сухите летни месеци обаче Североизточна България не се оказва особено подходяща за отглеждане на тикви, обясни още Данаил Йорданов.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Вериги Производство

Ябълките – ежедневна доза здраве и енергия

Знаете ли колко сорта ябълки се отглеждат по света? Според различни източници ябълката има над 7500 разновидности, което я прави един от най-богатите на сортове овощен вид. Всеки сорт се различава по своя вкус, времето на узряване и цвета си. Това, което все пак е най-важно да запомним, е че ябълката е ежедневен източник на […]

виж повече
Вериги Зеленчукопроизводство Новини

Kaufland пуска нови 8 свежи български подправки под марката „Брей!“

Осем нови свежи български подправки стават част от българската собствена марка продукти на Kaufland България „Брей!“. Така към досега съществуващите на пазара магданоз и копър „Брей!“, вече ще могат бъдат намерени още босилек, девесил, джоджен, кервиз, мащерка, мента, риган и розмарин. Продуктите са с гарантиран произход и завишен контрол на качеството, с което отговарят едновременно на […]

виж повече
Новини Производство Хранително-вкусова промишленост

Академия по предприемачество в земеделието набира участници

Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа към Министерството на земеделието и храните (ЦНСССКЦИЕ) представя новия си проект Академия по предприемачество в земеделието. Сред целите на Академия по предприемачество в земеделието са развитие на младежкото предприемачество и новосъздадени или млади компании от сектор […]

виж повече