
Съществуването на хипермаркетите не иззема бизнеса на малките магазини, делът на българските стоки в тях е 60-70%, а производителността и заплатите са чувствително по-високи. Това са част от изводите от изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ), наречено “Видимите и невидимите ефекти от навлизането на модерната търговия в България: факти срещу митове”, съобщава Дневник.
Докладът се публикува на фона на внесения от БСП законопроект за промени в Закона за храните, който изисква фиксиран процент български стоки в хипермаркетите, както и на политически изказвания, че заплатите в търговските вериги в България трябва да се изравнят със западноевропейските.
През последното десетилетие броят на обектите и оборотът на фирмите за модерна търговия в България расте без почти никакъв ефект върху традиционната търговия, е един от изводите в доклада. Според изследователите оборотите в традиционната търговия остават де факто непроменени между 2012 и 2015 г., а при специализираните магазини дори се наблюдава ръст.
През 2015 г. делът на фирмите с над 250 заети (които до голяма степен се припокриват с модерните търговски формати) в търговията на дребно е 26%. Останалата част от пазара продължава да се държи от фирмите в традиционната търговия.
Често срещана теза е, че навлизането на модерните формати вреди на местните производители, тъй като веригите предлагат предимно вносни стоки, коментират авторите на изследването. По техни данни стоките от български доставчици обаче съставляват приблизително 60-70% от общия обем на стоките, продавани в магазините на търговските вериги.
Повечето модерни търговски формати изграждат дългосрочни отношения с местни доставчици – фермери, млеко- и месопреработватели и др., като им помагат да внедрят европейски и международни стандарти и да излязат на външния пазар, припомнят анализаторите от ИПИ. По този начин, положителните ефекти върху българските производители от работата им с модерните търговски формати се простират далеч отвъд пласмента – съкращаване на веригите на предлагане чрез елиминиране на прекупвачите, повишаване на конкурентоспособността, въвеждане на високи стандарти за качество и директни инвестиции в производство.
Търговските вериги извършват значителни инвестиции в страната – към края на 2015 г. преките чуждестранни инвестиции в търговията на дребно са 2.6 млрд. лв. или 5.8% от общите ПЧИ с натрупване към този момент. От значение е и влиянието на модерната търговия и за изсветляването на икономиката – големите търговски вериги помагат за повишаването на събираемостта на данъците, деклариране на сделките с бързооборотни стоки и спазване на трудовото и осигурителното право. По приблизителни оценки, за 2015 г. те са внесли ДДС на стойност около 1.4 млрд. лв. и данъци върху труда на стойност около 170 млн. лв.
Един от митовете около модерните търговски формати според авторите на доклада е този за масовите фалити на малки магазини и загуба на работни места. Всъщност статистиката показва, че между 2005 и 2015 г. заетите в търговията на дребно нарастват с около 12%. Този ръст показва, че навлизането на модерните търговски формати на практика води до нетно увеличение на заетостта в сектора, е изводът на анализаторите.
Освен това търговските вериги предлагат чувствително по-високи заплати на своите служители – средната брутна месечна заплата в тях е била 976 лв. през 2015 г. или над два пъти по- висока от тази в най-малките фирми с до 9 заети (449 лв)., сочат данните на ИПИ.
Според доклада трудът в най-големите фирми в сектора е и много по-производителен – ако средната годишна добавена стойност на един служител при тях е 22.2 хил. лв., то при малките фирми тя е едва 5.1 хил. лв.
Разпространението на модерната търговия се отразява положително и на потребителския избор.
Различните модерни формати предлагат между 2 000 и 20 000 артикула, което е непостижимо за по-малките магазини. Методите им за сертифициране и контрол, както и насрещните изисквания към доставчиците повишават качеството на продукцията, предлагана на крайния потребител.
В доклада се изтъква, че търговските вериги влияят и на социалната среда в страната като предлагат курсове и специализации, участват в пилотни програми за дуално образование и се обвързват със социални каузи и инициативи.
Прегледът на тенденциите в сектора сочи, че той става все по-конкурентен – фирмите в него и техните пазарни дялове бързо се менят. Днес модерната търговия предлага на клиентите си достъп до магазини от всички ценови сегменти – хипермаркети, супермаркети, дискаунтъри и кеш-енд- кери формати.