Гигантите в хиическата промишленост Dow и DuPont се сливат

ЕС даде зелена светлина на сливането на базираните в САЩ гиганти в сферата на химическата промишленост Dow и DuPont, което провокира незабавна ответна реакция от страна на екоактивисти по отношение на рисковете за екосъобразно производство на храни, пише fermer.bg.

През следващите 2 седмици се очаква в Брюксел да бъде взето решение и по отношение на Syngenta и ChemChina, а по-късно тази година и за сливане на Monsanto и Bayer.

Основните опасения на Европейската комисия са свързани с пестицидите, запазването на конкуренцията на пазара и иновациите и именно те са залегнали в ангажиментите на Dow и DuPont.

Като част от сделката, одобрена този понеделник, след задълбочени анализи, DuPont ще трябва да се откаже от значителна част от световния си бизнес с пестициди, включително от по-голямата част от своите структурите за изследвания и развойна дейност.

На свой ред Dow ще се откаже част от активите си в областта на химикалите, базирани на петрол.

Двата американските гиганта се ангажират да продадат определена част от бизнеса си с петролни химикали, за да се запаси конкуренцията на пазара.

Понастоящем DuPont е втората по-големина в света компания в сферата на химическата промишленост, следвайки Monsanto. Dow е на пета позиция. Това кара екоорганизации да се тревожат за бъдещето – очертават се 3 мега корпорации, които съвсем скоро ще упражняват „токсична хватка“ над производството на храни в цял свят, пише The Guardian.

В писмо до Комисията, изпратено от името на 200 екоорганизации в понеделник, се казва, че около 60% от доставките на семена ще бъдат концентрирани в ръцете на само 3 мултинационални компании, ако това сливане бъде одобрено.

Европейската комисия обаче вярва, че с мерките по отношение на пестицидите, ще се избегне повишаване на цените или ограничаване на избора на пазара. В същото време се гарантира продължаване на иновациите и безопасност на пестицидите.

Вчера Маргрете Вестагер заяви, че става дума за хляба, който ядем всеки ден, и възможността на фермерите да избират какви семена да сеят и какви пестициди да използват, за да гарантират реколтата си.

Това е сърцето на човешкия живот, затова приемаме нещата много сериозно, допълва еврокомисарят по конкуренцията.

След одобряването на сделката Dow-DuPont, сега предстои регулаторните органи в САЩ и Китай да вземат решение. За мнозина експерти обаче решението на ЕС служи като маркер за бъдещи сделки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Вериги Производство

Ябълките – ежедневна доза здраве и енергия

Знаете ли колко сорта ябълки се отглеждат по света? Според различни източници ябълката има над 7500 разновидности, което я прави един от най-богатите на сортове овощен вид. Всеки сорт се различава по своя вкус, времето на узряване и цвета си. Това, което все пак е най-важно да запомним, е че ябълката е ежедневен източник на […]

виж повече
Новини Производство Хранително-вкусова промишленост

Академия по предприемачество в земеделието набира участници

Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа към Министерството на земеделието и храните (ЦНСССКЦИЕ) представя новия си проект Академия по предприемачество в земеделието. Сред целите на Академия по предприемачество в земеделието са развитие на младежкото предприемачество и новосъздадени или млади компании от сектор […]

виж повече
Новини Производство

Нестле представи първия KitKat, направен по фермерската програма Nestle Income Accelerator

Нестле представи първия KitKat, направен с какаова маса от зърна, отглеждани от фермерски семейства, част от програмата за увеличаване на доходите (Nestle Income Accelerator) на компанията. С всяко закупено барче KitKat потребителите дават възможност да се подобри живота на фермерите и да се развива устойчивия начин на добив на какао. Иновативната програма стартира през януари 2022 […]

виж повече