Какъв шоколад предпочита българинът и кои са новите тенденции

Девет от десет шоколада на пазара у нас са внос, казва председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева пред “Монитор”. Тя коментира още, ние няма как да сме страна, с традиции в производството на шоколад, защото за него се използва какао от екваториални държави, а ние сме доста далеч от тях.
При избора си на шоколад българинът залага на традиционния млечен вкус, обяснява Ани Димитрова, организатор на Фестивал на шоколада, който се проведе през почивните дни в столицата. Колко обаче е консумацията на сладкото изкушение у нас не е ясно, защото такава статистика не се води и официални данни няма.
Българинът е традиционалист във вкусовете, които предпочита, посочва още Димитрова. И най-често се избира млечния шоколад и такъв с ядки, но не пренебрегват и черният или белият. По думите й в последно време се наблюдава нарастване на интереса и към новите приложения и комбинации на шоколада.
Сред новите тенденции, които тази година бяха показани, са гурме комбинациите, например тъмен шоколад с розов пипер, трюфели с ракия, шоколад с червено вино или с розова вода и листа, или с авокадо.
Друго ново и различно приложение на какаото е в козметиката, а за любителите на пивото и сладкото пък на пазара вече има и бира с какао.
Има завръщане към миналото, като все по-популярен става суровият шоколад, посочва още Димитрова. Продуктът е без добавени различни овкусители, а се прави от продукта на какаовото зърно с допълнение само на захар, поясни тя.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Вериги Производство

Ябълките – ежедневна доза здраве и енергия

Знаете ли колко сорта ябълки се отглеждат по света? Според различни източници ябълката има над 7500 разновидности, което я прави един от най-богатите на сортове овощен вид. Всеки сорт се различава по своя вкус, времето на узряване и цвета си. Това, което все пак е най-важно да запомним, е че ябълката е ежедневен източник на […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Как разхищението на храна допринася за климатичната криза?

Намаляването на отпечатъка от разхищението на храна, трябва да се съсредоточи върху стоките, които са „горещи климатични точки“, като месо и зърнени храни Радина Калдамукова е автор в Климатека. Тя е магистър по геоекология от университета в град Тюбинген, Германия. Участник в програмата за експерти в областта на климатичните промени “Pioneers into practice”, организирана от […]

виж повече
Новини Производство Хранително-вкусова промишленост

Академия по предприемачество в земеделието набира участници

Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа към Министерството на земеделието и храните (ЦНСССКЦИЕ) представя новия си проект Академия по предприемачество в земеделието. Сред целите на Академия по предприемачество в земеделието са развитие на младежкото предприемачество и новосъздадени или млади компании от сектор […]

виж повече