Българско вино най-много се изнася в Полша

След като България отдавна загуби руския пазар за повечето традиционно изнасяни там продукти, сред които и виното, сега основните количества от напитката са се насочили към Полша и Австралия, ако се погледнат пазарите извън ЕС. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за периода 2011 – 2015 г.

През тези години за Полша са изнесени малко над 70 млн. л, близо 30 млн. л са отишли на румънския пазар и близо 20 млн. л – за Чехия.

Извън ЕС България е изнесла през периода най-много вино за Австралия – около 65 млн. л, Азербайджан и Албания – по под 2 млн. л.

В периода 2011 – 2015 г. основните страни, от които България е внасяла вино, са Италия, Франция и Испания.

Вносът от страни извън ЕС е основно от Чили – близо 1.6 млн. л, от Нова Зеландия – малко над 800 хил. л, и Македония – близо 800 хил. л.

Данните за десетте месеца на 2016 г. рисуват малко по-различна картина. Износът в рамките на ЕС е най-много отново за Полша, следвана от Швеция и Великобритания. Извън общността най-голямо количество е изнесено за Русия – 1.2 млн. л, Китай – малко под 400 хил. л, и Япония – малко над 200 хил. л.

Вносът в рамките на ЕС идва основно от Испания – 2 млн. л, Италия – малко над 1.5 млн. л, и Франция – малко над 500 хил. л. Извън ЕС България е внасяла вина основно от Молдова – около 350 хил. л, Нова Зеландия – близо 250 хил. л, и Чили – малко над 200 хил. л.

Общо за периода износът е 22.6 млн. л за 46.2 млн. лв. По-голямата част от него е за страните от ЕС – общо 20 млн. л за 36 млн. лв. За трети страни са отишли 2.6 млн. л за 10.4 млн. лв.

Вносът за януари – октомври 2016 г. е 6.2 млн. л за 24.7 млн. лв. Конкретно от страните от ЕС са внесени 5.2 млн. л за 19.9 млн. лв. От трети страни вносът е почти 1 млн. л за 4.7 млн. лв.

По данни на статистиката през 2015 г. засетите с лозя площи в България са били близо 60 хил. хектара, а 204 предприятия са произвеждали напитката. През 12-те месеца са произведени 136.6 млн. л вино, като в сектора са били заети общо 3500 души.

През 2015 г. е имало 2310 обекта за продажба на алкохол. Средната цена на бутилирано бяло трапезно вино е била 2.28 лв. за бутилка от 750 мл. Бутилирано сухо червено марково вино е струвало средно 6.29 лв. за същото количество.

Средно потреблението е било 4.6 л на човек за годината. Домакинство е купувало средно 5.7 л вино за средно 4.03 лв.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Хранително-вкусова промишленост

Как разхищението на храна допринася за климатичната криза?

Намаляването на отпечатъка от разхищението на храна, трябва да се съсредоточи върху стоките, които са „горещи климатични точки“, като месо и зърнени храни Радина Калдамукова е автор в Климатека. Тя е магистър по геоекология от университета в град Тюбинген, Германия. Участник в програмата за експерти в областта на климатичните промени “Pioneers into practice”, организирана от […]

виж повече
Новини Производство Хранително-вкусова промишленост

Академия по предприемачество в земеделието набира участници

Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа към Министерството на земеделието и храните (ЦНСССКЦИЕ) представя новия си проект Академия по предприемачество в земеделието. Сред целите на Академия по предприемачество в земеделието са развитие на младежкото предприемачество и новосъздадени или млади компании от сектор […]

виж повече
Новини Хранително-вкусова промишленост

Нестле Групата потвърждава прогнозата за 2024 г. и отчита органичен ръст от 1,4% за първото тримесечие на годината

Нестле България с органичен ръст от 8,8% за първото тримесечие на годината, в която бележи своята 30-годишнина на пазара   Марк Шнайдер, главен изпълнителен директор на Nestlé, коментира: „Очаквахме бавен старт и ще видим силно възстановяване на реалния вътрешен ръст (RIG) през второто тримесечие с надеждни резултати за остатъка от годината. Широката гама от инициативи за […]

виж повече