Свободната търговия ще помогне на млечния сектор

Какво влияние оказва свободната търговия върху селското стопанство на Стария континент. Европейската комисия представи свое изследване. Според експертите, млекопроизводителите и свиневъдите са в най-печеливша позиция.

При изчисленията си анализаторите от Брюксел залагат нулеви митнически ставки при търговията между Европейския съюз и страните от Южна Америка, Съединените Щати, Канада, Мексико, Япония и още седем държави. Очаква се след 2025-та на европейския пазар да се предлагат допълнителни 350 хиляди тона говеждо месо годишно. При пълна либерализация на пазара цените на месото биха паднали значително, а производството на говеждо в рамките на Съюза ще намалее, смятат експертите.

Затова те препоръчват за сектора на говеждото месо да бъдат договорени определени квоти. Това се отнася особено за Южна Америка и Австралия. При споразуменията за свободна търговия с Канада и Съединените Щати рискът за европейските говедовъди е по-малък, става ясно от изследването.

При пълното премахване на митата положението на европейското селско стопанство ще се подобри, смятат анализаторите. Това ще стане благодарение на по-големите продажби на млечни продукти и свинско, които ще компенсират загубите при говеждото месо.

“Трябва да разширим присъствието си на пазарите на трети страни, а за чувствителните сектори да имаме ограничения”, изтъкна агрокомисарят Хоган при представянето на изследването.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Вериги Производство

Ябълките – ежедневна доза здраве и енергия

Знаете ли колко сорта ябълки се отглеждат по света? Според различни източници ябълката има над 7500 разновидности, което я прави един от най-богатите на сортове овощен вид. Всеки сорт се различава по своя вкус, времето на узряване и цвета си. Това, което все пак е най-важно да запомним, е че ябълката е ежедневен източник на […]

виж повече
Slider Новини

Как един хотел съхранява автентичните български обичаи в Родопите

Родопа планина е известна с богатството от обичаи и празници, които правят много от селищата и регионите тук своеобразни “резервати” на българската самобитна култура и традиции. През последните години обаче мнозина се страхуват, че това национално богатство е на път да бъде изгубено, поради нарастващото влияние на новите технологии и модерния начин на живот. Един […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Как разхищението на храна допринася за климатичната криза?

Намаляването на отпечатъка от разхищението на храна, трябва да се съсредоточи върху стоките, които са „горещи климатични точки“, като месо и зърнени храни Радина Калдамукова е автор в Климатека. Тя е магистър по геоекология от университета в град Тюбинген, Германия. Участник в програмата за експерти в областта на климатичните промени “Pioneers into practice”, организирана от […]

виж повече