В иновативна ферма, отглеждат зеленчуци без почва и прясна вода

Слънчеви лъчи и морска вода. Това е всичко, необходимо на една нова, футуристична ферма, за да произвежда 17 000 тона домати годишно насред пустинята в Южна Австралия, пише greentech.bg. Това е първата селскостопанска система от този вид в света. Тя не използва почва, пестициди, изкопаеми горива или подпочвени води. И тъй като търсенето на прясна вода и енергия продължава да расте по цял свят, може би това е интересен прочит на бъдещето на земеделието.

Международен екип от учени са прекарали последните шест години в настройване на дизайна на странната ферма. Първият, пилотен парник е построен през 2010 г.; след това започва изграждането и на модел в комерсиален мащаб, чиео строителство стартира през 2014 г. Официално работата му започна тази седмица.

Морската вода е хваната чрез канал на 2 километра от залива Спенсър и се отвежда до ферма „Слънчевата капка“ – мястото е с площ 20 хектара и се намира насред сухите райони Порт Аугуста. Инсталация за обезсоляване на вода, която се захранва със слънчева енергия, премахва солта от водата. Това създава достатъчно прясна вода за напояване на 180 000 доматени растения в оранжерията.

Жарките летни температури и сухите условия правят района неподходящ за конвенционално земеделие. Оранжерията обаче е обвита в слой, който се състои от картон, пропит с морска вода. Това запазва хладината и помага на растенията да оцеляват и раждат. През зимата слънчево отопление запазва парника топъл. Няма нужда от пестициди, защото морската вода почиства и стерилизира въздуха, а корените на растенията се развиват в кокосови черупки, вместо в почва.

Слънчевата енергия за фермата се генерира от 23 000 огледала, които отразяват слънчевата светлина към 115-метрова приемникова кула. В слънчев ден се генерират до 39 мегавата енергия. Това е достатъчно за захранване на централата за обезсоляване и покрива нуждите от електроенергия в оранжерията.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Здравословно хранене Производство

Стевията: по-сладка, безвредна, устойчива алтернатива на захарта

Автор: Роман Рачков В Япония „Зелената революция“ вече е завладяла половината хранителни продукти Роман Рачков е част от авторския екип на Климатека, той е агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по интегрирана и биологична растителна защита. Председател е на Българската асоциация по биологична растителна защита, има интереси в областта на инвазивните видове […]

виж повече
Зеленчукопроизводство

Кайсията в капана на климата — засилват ли се рисковете при отглеждането ѝ в България?

Автор: Надежда Шопова Затоплянето на зимите и късните пролетни мразове може да променят условията за отглеждане на кайсиите у нас Надежда Шопова е автор в Климатека. Тя е асистент в секция “Климат” в Института за изследвания на климата, атмосферата и водите (ИИКАВ) към Българска академия на науките. По образование е инж. агроном със специалност “Лозаро-градинарство”, […]

виж повече
Производство

Агроексперти: Резките промени на времето застрашават реколтата от плодове и ще се отразят на цените

Необходими са дългосрочни мерки за адаптация и управлението на риска в земеделието, с активна роля на фермерите, и на държавата За коментар по темата се обърнахме към двама агроексперти – Надежда Шопова, инженер агроном и асистент в секция „Климат“ в ИИКАВ при БАН, и Роман Рачков, експерт по агрономия и земеделие, както и председател на […]

виж повече