ДФЗ отпусна целеви кредит за торове и семена за пшеница от реколта 2017

Земеделските стопани ще могат да ползват целеви кредит за закупуване на минерален тор и/или семена и за използването на неокончателно сертифицирани собствени семена за производство на пшеница от реколта 2017. Това реши на свое заседание, проведено на 30 август, УС на Държавен фонд “Земеделие“.
Заявления се приемат в отделите „Прилагане на схеми и мерки за подпомагане“ (ПСМП) на областните дирекции на Фонд „Земеделие“ в периода от 3 октомври до 15 ноември 2016 г. Крайният срок за изплащане на средствата е 19 декември 2016 г.

Лихвата по кредита е в размер на 3%, но не по-малко от референтния лихвен процент, приложим към датата на сключване на договора за кредит. Общият финансов ресурс по целевия кредит е 10 млн. лв. Средствата се предоставят от бюджета на ДФ „Земеделие“ до изчерпване на финансовия ресурс. Всеки стопанин, който отговаря на изискванията, може да получи 80 лв./ха за закупуване на минерален тор и 40 лв./ха за закупуване на семена като максималният размер на кредита е 200 000 лв.

Земеделските стопани могат да получат кредит:

– за закупуване на минерален тор след представяне на фактури за закупен минерален тор;
– за закупуване на семена и използването на неокончателно сертифицирани собствени семена като представят фактури за закупени семена и/или складови разписки и искане за изписване на продукцията (при използването на неокончателно сертифицирани собствени семена);
– за закупуване на минерален тор, семена и използването на неокончателно сертифицирани собствени семена след представяне на фактури за закупен минерален тор, за закупени семена и/или складови разписки и искане за изписване на семената за влагане в производството.
Кредитните задължения се обезпечават чрез ипотека върху недвижимо имущество, особен залог върху машини и съоръжения, складови записи за вложено зърно на съхранение в публичните складове, залог на парична сума или банкова гаранция. Общата сума на обезпеченията следва да осигури покритие на кредита в размер на 120 процента.

Земеделските стопани са длъжни да застраховат посевите, които са обект на договора за кредит, като застраховката покрива пълния размер на получените средства по договор, както и вещните обезпечения, като стойността на застрахованото имущество следва да е не по-малко от 120 процента от размера на кредита.

Повече информация за условията и изискванията за предоставяне на кредит, стопаните могат да получат в областните дирекции или на сайта на ДФ „Земеделие“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Зърнопроизводство

Соргото – древната култура, която предлага решения за земеделието

Автор: Роман Рачков Поради високата си устойчивост на суша и ниските изисквания към хранителни вещества и почви, соргото може да бъде алтернатива на царевицата при критични климатични условия Роман Рачков е част от авторския екип на Климатека, той е агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по интегрирана и биологична растителна защита. Председател […]

виж повече
Slider Зеленчукопроизводство Новини

Рекордни цени на доматите на българския пазар

Цените на зеленчуците в България отново тръгнаха нагоре през зимните месеци. В Пловдив розовите домати достигнаха рекордните 8 лв. за килограм, според Нова телевизия. Търговци очакват още по-високи цени преди Коледа, което предизвиква възмущение сред купувачите, които споделят, че зеленчуците са поскъпнали дотолкова, че струват колкото месо. Междувременно, земеделските производители отричат тези домати да са […]

виж повече
Slider Новини

Как един хотел съхранява автентичните български обичаи в Родопите

Родопа планина е известна с богатството от обичаи и празници, които правят много от селищата и регионите тук своеобразни “резервати” на българската самобитна култура и традиции. През последните години обаче мнозина се страхуват, че това национално богатство е на път да бъде изгубено, поради нарастващото влияние на новите технологии и модерния начин на живот. Един […]

виж повече