ДФЗ отпусна целеви кредит за торове и семена за пшеница от реколта 2017

Земеделските стопани ще могат да ползват целеви кредит за закупуване на минерален тор и/или семена и за използването на неокончателно сертифицирани собствени семена за производство на пшеница от реколта 2017. Това реши на свое заседание, проведено на 30 август, УС на Държавен фонд “Земеделие“.
Заявления се приемат в отделите „Прилагане на схеми и мерки за подпомагане“ (ПСМП) на областните дирекции на Фонд „Земеделие“ в периода от 3 октомври до 15 ноември 2016 г. Крайният срок за изплащане на средствата е 19 декември 2016 г.

Лихвата по кредита е в размер на 3%, но не по-малко от референтния лихвен процент, приложим към датата на сключване на договора за кредит. Общият финансов ресурс по целевия кредит е 10 млн. лв. Средствата се предоставят от бюджета на ДФ „Земеделие“ до изчерпване на финансовия ресурс. Всеки стопанин, който отговаря на изискванията, може да получи 80 лв./ха за закупуване на минерален тор и 40 лв./ха за закупуване на семена като максималният размер на кредита е 200 000 лв.

Земеделските стопани могат да получат кредит:

– за закупуване на минерален тор след представяне на фактури за закупен минерален тор;
– за закупуване на семена и използването на неокончателно сертифицирани собствени семена като представят фактури за закупени семена и/или складови разписки и искане за изписване на продукцията (при използването на неокончателно сертифицирани собствени семена);
– за закупуване на минерален тор, семена и използването на неокончателно сертифицирани собствени семена след представяне на фактури за закупен минерален тор, за закупени семена и/или складови разписки и искане за изписване на семената за влагане в производството.
Кредитните задължения се обезпечават чрез ипотека върху недвижимо имущество, особен залог върху машини и съоръжения, складови записи за вложено зърно на съхранение в публичните складове, залог на парична сума или банкова гаранция. Общата сума на обезпеченията следва да осигури покритие на кредита в размер на 120 процента.

Земеделските стопани са длъжни да застраховат посевите, които са обект на договора за кредит, като застраховката покрива пълния размер на получените средства по договор, както и вещните обезпечения, като стойността на застрахованото имущество следва да е не по-малко от 120 процента от размера на кредита.

Повече информация за условията и изискванията за предоставяне на кредит, стопаните могат да получат в областните дирекции или на сайта на ДФ „Земеделие“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Slider Хранително-вкусова промишленост

Рекордна посещаемост отчетоха изложенията на хорека сектора, обзавеждането и интериора СИХРЕ и ЕКСПОМЕБЕЛ

Над 10 000 професионалисти откриха най-новите продукти и технологии, обменяха опит и усъвършенстваха уменията си от 18 до 21 февруари в залите на Интер Експо Център Динамични. Такива бяха дните от 18 до 21 февруари за всеки с бизнес и интерес в хотелиерството, ресторантьорството, обзавеждането, мебелите и интериора. Защото през тези дни в Интер Експо Център […]

виж повече
Slider Вериги Новини

Kaufland откри двете си иновативни бизнес академии в София

Сезон 3 на Бизнес Академия Kaufland-УНСС и Сезон 1 на Kaufland Business Academy стартираха в Централни хали   Kaufland даде официалното начало на двете си бизнес академии в София – Сезон 3 на Бизнес Академия Kaufland-УНСС и Сезон 1 на Kaufland Business Academy. Двете иновативни програми стартираха в Централни хали в присъствието на участниците, ръководството […]

виж повече
Slider Новини Ресторанти

Hesburger открива седем нови ресторанта в България през 2025 г. с обща инвестиционна стойност 6,5 млн. евро

Най-продаваните продукти на Hesburger в България през 2024 г. бяха Чийзбургер, Мини Чикън Бургер и Чикън Бургер   Hesburger планира да отвори седем нови ресторанта в България през 2025 г., с обща инвестиция в размер на 6,5 милиона евро. “Продължаваме стабилния си растеж в България и се стремим да разширяваме своята мрежа, която към момента включва […]

виж повече