Фермерските пазари на Lidl през 2022 г. отбелязаха 62% ръст на участвали родни производители

Тази година фермерски пазари на Lidl са подкрепили 62% повече родни производители в сравнение с 2021 г.  За 14-те си издания през 2022 г. пазарите са дали възможност на 120 фермера от 58 населени места да представят своята продукция, а на десетки хиляди посетители да опитат голямо разнообразие от традиционни и интересни вкусове. За сравнение през 2021 г. взелите участие фермери са били 74 от 27 населени места.

Посетителите също са се увеличили двойно – през 2022 г. средно 2915 души са присъствали на един пазар в сравнение с 2021 г., когато са били 1430.

„Организираме фермерските пазари в подкрепа на малките местни производители и затова те са изцяло за сметка на Lidl. От 2020 г. до момента сме провели 35 пазара, в които са се включили над 120 регионални производители. Така даваме възможност тяхната продукция, създадена с много труд и любов, да достигне до повече хора. Радваме се, че резултатите показват с всяка година по-голям интерес, както от страна на производителите, така и от страна на клиентите, затова ще продължим с изданията и през следващата година. Това показва отношението на Лидл България за подкрепа на българските производители, както в обичайния формат за разширяване на асортимента ни чрез качествени продукти с необходимите сертификати и в нужните обеми, така и в подхода за подкрепа на малките регионални производители с техните уникални продукти“, каза Милена Драгийска, главен изпълнителен директор на Лидл България.

През настоящата година се проведоха общо четиринадесет пазара – 10 в София и 4 в морските курорти – „Св. Св. Константин и Елена“, Несебър, Созопол и Царево. По време на събитията през тези 14 уикенда клиентите имаха възможност да намерят широка палитра от качествени продукти и да преоткрият автентичния вкус на българската продукция. Те избираха сред многообразие от млечни, месни и хлебни изделия, биосертифицирани плодове и зеленчуци, разядки, мед, билкови тинктури, вино, сладка и зимнина и др.

В изданията на пазарите участваха също занаятчии и пчелари, които споделяха с клиентите интересни факти за своята професия. Основните посетители на пазарите са семейства с деца, за които беше изключително ценно да научат как се плете с ракита, как изглежда току-що извадената от кошера медна пита и каква е тайната на красивия занаят – дърворезбарството. Предаването на традициите на младите поколения и опазването им е и сред основните цели на Лидл България, като компанията се стреми да помага на хората в различните региони от страната да водят по-качествен и пълноценен начин на живот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Вериги Новини

Знаете ли, че руската салата има френски корени?

Знаете ли, че руската салата има френски корени? Първото й име е „Оливие“ и произхожда от нейния създател – френският готвач Люсиен Оливие. През 60-те години на 19 век французинът пристига в Москва и започва работа в ресторант „Hermitage“ в руската столица. По-късно идва идеята му за познатата до днес салата. Как се появява салата […]

виж повече
Новини Съвети

Съветите на шеф Манчев и проф. Найденова за осъзнато хранене и какво е „тиха тренировка“

Деветият епизод на образователния видеокаст „Уменията на 21 век“ отговаря на въпроса: „Как да се храним с грижа за здравето си и това на планетата?“   Като гости в деветия епизод на образователния видеокаст „Уменията на 21-ви век“ професорът по хранене и диететика д-р Дарина Найденова и любимият шеф готвач  Иван Манчев дават отговори на много важни […]

виж повече
Новини Регулации

ЕС разреши на растителните продукти да носят месни имена

Съдът на Европейския съюз (ЕС) постанови, че държавите-членки не могат да забраняват използването на термини като “шницел” или “наденица” за растителни алтернативи. Това решение дойде след като Франция въведе забрана за употребата на месни термини за вегетариански продукти, която беше оспорена от няколко асоциации и производителя на храни “Beyond Meat”. Съдът уточни, че държавите-членки могат […]

виж повече