Кухненското оборудване се разделя на три основни категории – за съхраняване на продуктите, за подготовка и за готвене. Съхраняването обикновено се осъществява в хладилници, фризери, складове или в специално конструирани помещения за регулиране на температурата и влажността. За приготвянето са необходими неутрално кухненско оборудване, дъски, ножове, PVC кутии, купи и прочие. Готвенето обичайно изисква термална обработка – печки, фурни, фритюрници и подобни. Важното е при всеки един от тези етапи храната да остане перфектна, а крайният продукт – незабравимо преживяване за клиента. Конкуренцията сред ресторантите е твърде голяма, за да си позволите по-малко от перфектно обслужване.
Уреди за готвене
Фурна – универсално кухненско оборудване, което се ползва за печене и задушаване. Отделните модели се различават по обем, предназначение и мощност.
Печка – подобно на фурните, може да е електрическа или на газ. Всичко зависи от уменията на персонала, инсталацията и личните Ви предпочитания.
Фритюрник – незаменим помощник при пърженето на картофи и пилешки хапки. Ако искате да предлагате закуски, трябва да имате отделен фритюрник за мекици и понички.
Скара – електрически, на газ или на въглища. Придават опушен аромат на месото и зеленчуците. Скарата е неизменна част от традиционно българския ресторант.
Плоча – наподобява функцията на скарата, но е плоска (рядко релефна), като приготвя месото и зеленчуците в собствения им сос, вместо да го остави да се оттече като скарата.
Тостер – препеченият хляб може да се поръча с всяко хранене. Ако имате плоча, можете да препичате хляба върху нея.
Диспенсър за кафе – обикновено стои на бара, но ако се занимавате със сладкарски изделия, някои рецепти ще изискват чашка еспресо.
Микровълнова фурна – бърз и лесен начин за размразяване на едни продукти и подгряване на други.
За да работят правилно, уредите за готвене трябва да се почистват ежедневно от мазнина, пепел и остатъци от храна. Повечето от тези уреди имат незалепващо покритие, което значително ще улесни работата на персонала.
Хладилно и складово оборудване
Стандартен хладилник – вероятно ще Ви е нужен повече от един, при все че различните храни се съхраняват на различни температури, а и е за предпочитане да избягвате смесването на миризмите.
Фризер – предлагат се в различни размери, най-често са тип ракла. Алтернатива е шоковият охладител.
Ледогенератор – съществен компонент при сервирането на напитки, но и необходим уред в кухнята, когато сервирате морски деликатеси върху легло от лед.
Хладилни складове – изработват се по поръчка.
Хладилниците също трябва да се почистват редовно, особено тези за месо и млечни продукти. Дръжте хладилниците и фризерите далеч от уредите за топлинна обработка, при възможност – в отделно помещение.
Намерете богата гама професионално кухненско оборудване от Profekta Kitchen
Уреди за подготовка
Зеленчукообработващи – представляват резачки на зеленчуци и се предлагат с различни наточени дискове.
Картофобелачки – обемни контейнери за белене на картофи (от 5 до 120 кг/ч).
Месообработващи – банцин за месо или кости, колбасорезачки, машини за пълнене, месомелачки.
Блендери и пасатори – подходящи за супи и сосове.
Уреди за тесто – миксери (планетарен или спирален) и машини за разточване.
Други – ренде за кашкавал и пармезан, везни, вакуум машини, метални контейнери с капак и кутии за съхранение.