БИО сектора: Призоваваме българските евродепутати да приведат ОСП в съответствие с амбициите на Зелената сделка

 

Фондация Биоселена и Българска Асоциация Биопродукти (БАБ) призовават българските евродепутати да гласуват за реформа на Общата селскостопанска политика (ОСП) и да гарантират, че това ще допринесе за постигането на целите на стратегията „От фермата до трапезата“ и на целите на стратегията за биологичното разнообразие и ще доведе до устойчиви хранителни системи до 2030 г.

„Климатичните промени не са мит, а реалност, земеделците са едни от най-потърпевшите от затоплянето на планетата и продължителните периоди на засушаване. В същото време интензивните земеделски практики като монокултурното производство, непрекъснато нарастващите количества пестициди и синтетични торове внасяни в почвата, индустриалното животновъдство и много други са част от причините за климатичните промени и загубата на биоразнообразие. Сега е моментът да се промени модела на финансиране на европейското земеделие. Не можем да си позволим да продължаваме със същите политики още 7 години, за да видим какво ще стане. Трябва да се действа сега.“ Смята д-р Стоилко Апостолов, управител на БИОСЕЛЕНА.

Според Албена Симеонова, председател на Българска асоциация Биопродукти, поставената цел 25% от земеделските земи в ЕС да станат био до 2030 г. е изпълнима, само ако се вземат много сериозни мерки и се действа бързо и координирано. Подкрепата за фермите в преход към био и за вече сертифицираните стопанства е мярка с първостепенна важност. Целта трябва да се заложи в Стратегическия план на България и да се осигурят достатъчно средства за това в следващите 7 години.

Компромисните изменения, договорени от основните политически групи в Европейския парламент нямат амбиция и са разочароващи. Според Курт Санен, председател на групата на фермерите в IFOAM OE „Осигуряването на 30% от парите от първия стълб за еко-схеми е положителна стъпка, но не би трябвало да се съпътства от орязване на бюджета за агроекологични мерки в Стълб 2. Плащанията за зони с природни ограничения трябва останат извън задължителните бюджети за финансиране на мерки за опазване на околната среда в Стълб 2, както е предложено от Европейската комисия ”.

Отново призоваваме българските евродепутати да гласуват в подкрепа на измененията, внесени отново за разглеждане в пленарна сесия от Комисията по околна среда, особено измененията, касаещи биологичното земеделие. Смятаме че България трябва да включи в нашия Стратегически план анализ на биологичния сектор и да определи национална цел 15% от земеделската земя да бъде стопанисвана по биологичен начин до 2030г. Смятаме че тази цел е реалистична и постижима. Плащанията за преход към био производство и за вече сертифицираните стопанства в никакъв случай не трябва да са по-ниски от текущите плащания.

Следващите няколко дни са ключови – от сряда до петък евродепутатите ще гласуват за бъдещето на нашата ОСП. Надяваме се на 19 октомври министрите на земеделието на държавите-членки да са постигнали съгласие по обща позиция по ОСП.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Вериги Новини

Знаете ли, че руската салата има френски корени?

Знаете ли, че руската салата има френски корени? Първото й име е „Оливие“ и произхожда от нейния създател – френският готвач Люсиен Оливие. През 60-те години на 19 век французинът пристига в Москва и започва работа в ресторант „Hermitage“ в руската столица. По-късно идва идеята му за познатата до днес салата. Как се появява салата […]

виж повече
Новини Съвети

Съветите на шеф Манчев и проф. Найденова за осъзнато хранене и какво е „тиха тренировка“

Деветият епизод на образователния видеокаст „Уменията на 21 век“ отговаря на въпроса: „Как да се храним с грижа за здравето си и това на планетата?“   Като гости в деветия епизод на образователния видеокаст „Уменията на 21-ви век“ професорът по хранене и диететика д-р Дарина Найденова и любимият шеф готвач  Иван Манчев дават отговори на много важни […]

виж повече
Новини Регулации

ЕС разреши на растителните продукти да носят месни имена

Съдът на Европейския съюз (ЕС) постанови, че държавите-членки не могат да забраняват използването на термини като “шницел” или “наденица” за растителни алтернативи. Това решение дойде след като Франция въведе забрана за употребата на месни термини за вегетариански продукти, която беше оспорена от няколко асоциации и производителя на храни “Beyond Meat”. Съдът уточни, че държавите-членки могат […]

виж повече