БИО сектора: Призоваваме българските евродепутати да приведат ОСП в съответствие с амбициите на Зелената сделка

 

Фондация Биоселена и Българска Асоциация Биопродукти (БАБ) призовават българските евродепутати да гласуват за реформа на Общата селскостопанска политика (ОСП) и да гарантират, че това ще допринесе за постигането на целите на стратегията „От фермата до трапезата“ и на целите на стратегията за биологичното разнообразие и ще доведе до устойчиви хранителни системи до 2030 г.

„Климатичните промени не са мит, а реалност, земеделците са едни от най-потърпевшите от затоплянето на планетата и продължителните периоди на засушаване. В същото време интензивните земеделски практики като монокултурното производство, непрекъснато нарастващите количества пестициди и синтетични торове внасяни в почвата, индустриалното животновъдство и много други са част от причините за климатичните промени и загубата на биоразнообразие. Сега е моментът да се промени модела на финансиране на европейското земеделие. Не можем да си позволим да продължаваме със същите политики още 7 години, за да видим какво ще стане. Трябва да се действа сега.“ Смята д-р Стоилко Апостолов, управител на БИОСЕЛЕНА.

Според Албена Симеонова, председател на Българска асоциация Биопродукти, поставената цел 25% от земеделските земи в ЕС да станат био до 2030 г. е изпълнима, само ако се вземат много сериозни мерки и се действа бързо и координирано. Подкрепата за фермите в преход към био и за вече сертифицираните стопанства е мярка с първостепенна важност. Целта трябва да се заложи в Стратегическия план на България и да се осигурят достатъчно средства за това в следващите 7 години.

Компромисните изменения, договорени от основните политически групи в Европейския парламент нямат амбиция и са разочароващи. Според Курт Санен, председател на групата на фермерите в IFOAM OE „Осигуряването на 30% от парите от първия стълб за еко-схеми е положителна стъпка, но не би трябвало да се съпътства от орязване на бюджета за агроекологични мерки в Стълб 2. Плащанията за зони с природни ограничения трябва останат извън задължителните бюджети за финансиране на мерки за опазване на околната среда в Стълб 2, както е предложено от Европейската комисия ”.

Отново призоваваме българските евродепутати да гласуват в подкрепа на измененията, внесени отново за разглеждане в пленарна сесия от Комисията по околна среда, особено измененията, касаещи биологичното земеделие. Смятаме че България трябва да включи в нашия Стратегически план анализ на биологичния сектор и да определи национална цел 15% от земеделската земя да бъде стопанисвана по биологичен начин до 2030г. Смятаме че тази цел е реалистична и постижима. Плащанията за преход към био производство и за вече сертифицираните стопанства в никакъв случай не трябва да са по-ниски от текущите плащания.

Следващите няколко дни са ключови – от сряда до петък евродепутатите ще гласуват за бъдещето на нашата ОСП. Надяваме се на 19 октомври министрите на земеделието на държавите-членки да са постигнали съгласие по обща позиция по ОСП.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Вериги Новини Хранително-вкусова промишленост

Училищата в Ботевград могат да кандидатстват за безплатни лекции срещу разхищението на храна

След като достигна до 2500 деца от София и Перник, кампанията „Мястото на храната не е на боклука“ се разширява   Кампанията „Мястото на храната не е на боклука“, организирана от Kaufland България и платформата Foodobox, достигна до близо 2500 деца от София и Перник от началото на годината. Ученици от 1. до 7. клас […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Нестле и ЮНЕСКО стартират глобална инициатива за младежко овластяване и устойчиви хранителни системи

С подкрепата на проактивните млади хора за по-устойчиво бъдеще   Нестле и ЮНЕСКО обявяват старта на глобалната инициатива Youth Impact: Because You Matter, чиято цел е да вдъхнови и подкрепи младежи на възраст между 18 и 30 години в създаването на иновативни решения за устойчиво развитие на хранителните системи. Програмата ще помогне на 100 проактивни […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Павлин Иванов поема ръководството на бизнеса „Шоколадови изделия“ на Нестле за България, Румъния и страните от Адриатическия регион

Новият бизнес мениджър съчетава и ръководенето на развитието на каналите за реализация на шоколадовия бизнес на компанията   От 1 април 2025 г. Павлин Иванов поема ръководството на бизнеса „Шоколадови изделия“ в Нестле, отговаряйки за пазарите в България, Румъния, Сърбия, Хърватска, Словения, Босна и Херцеговина, Черна гора, Северна Македония, Косово. В новата си роля той […]

виж повече