Рязък спад на производството на телешко месо

Производството на телешко месо в българските кланици са спаднали с една четвърт през десетте месеца на 2018 г., показват последните данни на аграрната статистика, публикувани от Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ).

Общо произведеното в тези обекти говеждо месо спада с едва 0,6% от 5 846 тона на 5 813 тона кланично тегло. Най-голямо е намалението при телетата – от 623 тона на 468 тона. Спадът при тях изцяло се компенсира от увеличението на животните и съответно на добитото месо от следващата категория – юници и крави. При тях е налице ръст от 7% – от 3 691 тона на 3 961 тона за десетте месеца на последните две години.

На фона на силното безпокойство в свиневъдния сектор, породено от влизането на Африканската чума по свинете у нас, през кланиците са минали с 9% повече животни. През десетте месеца на 2017 г. те са били 857 хиляди, докато през същия период на миналата година достигат 930 хиляди. Съответно с една десета повече е добитото от тях месо, като през периода се наблюдава увеличение от 57 113 тона на 62 792 тона.

Статистиката обединява данните за дребния рогат добитък, преминал през кланиците, с тези за биволите и еднокопитните. В тази категория има спад на броя на животните с 12% – от 313 хиляди на 276 хиляди, а също и на добитите количества месо. Те намаляват със 7% от 2 334 тона на 2 180 тона. Една е от вероятните причини за спада е кризата с чумата по дребните преживни животни от лятото на миналата година, която засегна традиционните производители в областите Ямбол, Бургас и Хасково.

Като цяло добивът на червено месо в българските кланици през десетте месеца се увеличава с 8% от 65 293 тона на 70 785 тона, като ръстът се дължи изцяло на доброто представяне на свиневъдния сектор.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Производство

Агроексперти: Резките промени на времето застрашават реколтата от плодове и ще се отразят на цените

Необходими са дългосрочни мерки за адаптация и управлението на риска в земеделието, с активна роля на фермерите, и на държавата За коментар по темата се обърнахме към двама агроексперти – Надежда Шопова, инженер агроном и асистент в секция „Климат“ в ИИКАВ при БАН, и Роман Рачков, експерт по агрономия и земеделие, както и председател на […]

виж повече
Вериги Новини Хранително-вкусова промишленост

Училищата в Ботевград могат да кандидатстват за безплатни лекции срещу разхищението на храна

След като достигна до 2500 деца от София и Перник, кампанията „Мястото на храната не е на боклука“ се разширява   Кампанията „Мястото на храната не е на боклука“, организирана от Kaufland България и платформата Foodobox, достигна до близо 2500 деца от София и Перник от началото на годината. Ученици от 1. до 7. клас […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Нестле и ЮНЕСКО стартират глобална инициатива за младежко овластяване и устойчиви хранителни системи

С подкрепата на проактивните млади хора за по-устойчиво бъдеще   Нестле и ЮНЕСКО обявяват старта на глобалната инициатива Youth Impact: Because You Matter, чиято цел е да вдъхнови и подкрепи младежи на възраст между 18 и 30 години в създаването на иновативни решения за устойчиво развитие на хранителните системи. Програмата ще помогне на 100 проактивни […]

виж повече