Китай отглежда ориз и кресон в Космоса

Астронавтите в първата китайска космическа лаборатория „Тиенгун-2″, която бе изстреляна през септември, се опитват да отгледат ориз и кресон (Arabidopsis thaliana) – вид зеленчук. Те се надяват растенията да преминат целия цикъл на растеж – от покълването до образуването на семена. Учените са нетърпеливи да разберат дали растенията в космоса, където няма ден и нощ, гравитация и редуване на сезони, ще цъфнат и ще дадат семена както се случва това на Земята.

„Ние искаме да изследваме ритъма на растеж и цъфтежа на растенията в условията на микрогравитация.”, казва Джън Хуейцюн, шеф на научния екип на „Тиенгун-2″, който е изследовател към факултета по физиология на растенията и екологията в Шанхайския институт за биологични науки към Китайската академия на науките.

„В момента растенията в космическата лаборатория се развиват добре. Кресонът е цъфнал, а оризът е с височина 10 см.”, обяснява Джън.

Когато астронавтите от „Шънджън-11″ се върнат на Земята в края на ноември, ще върнат обратно проби от кресона, който до тогава би трябвало да е дал семена в космоса. Опитите с ориза ще продължат около половин година.

Ако хората искат да създадат бази на Луната и Марс, отглеждането на култури е ключова задача, убедени са учените. До момента обаче няма постигнат успех в тази сфера.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Производство

Агроексперти: Резките промени на времето застрашават реколтата от плодове и ще се отразят на цените

Необходими са дългосрочни мерки за адаптация и управлението на риска в земеделието, с активна роля на фермерите, и на държавата За коментар по темата се обърнахме към двама агроексперти – Надежда Шопова, инженер агроном и асистент в секция „Климат“ в ИИКАВ при БАН, и Роман Рачков, експерт по агрономия и земеделие, както и председател на […]

виж повече
Вериги Новини Хранително-вкусова промишленост

Училищата в Ботевград могат да кандидатстват за безплатни лекции срещу разхищението на храна

След като достигна до 2500 деца от София и Перник, кампанията „Мястото на храната не е на боклука“ се разширява   Кампанията „Мястото на храната не е на боклука“, организирана от Kaufland България и платформата Foodobox, достигна до близо 2500 деца от София и Перник от началото на годината. Ученици от 1. до 7. клас […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Нестле и ЮНЕСКО стартират глобална инициатива за младежко овластяване и устойчиви хранителни системи

С подкрепата на проактивните млади хора за по-устойчиво бъдеще   Нестле и ЮНЕСКО обявяват старта на глобалната инициатива Youth Impact: Because You Matter, чиято цел е да вдъхнови и подкрепи младежи на възраст между 18 и 30 години в създаването на иновативни решения за устойчиво развитие на хранителните системи. Програмата ще помогне на 100 проактивни […]

виж повече