Астронавтите в първата китайска космическа лаборатория „Тиенгун-2″, която бе изстреляна през септември, се опитват да отгледат ориз и кресон (Arabidopsis thaliana) – вид зеленчук. Те се надяват растенията да преминат целия цикъл на растеж – от покълването до образуването на семена. Учените са нетърпеливи да разберат дали растенията в космоса, където няма ден и нощ, гравитация и редуване на сезони, ще цъфнат и ще дадат семена както се случва това на Земята.
„Ние искаме да изследваме ритъма на растеж и цъфтежа на растенията в условията на микрогравитация.”, казва Джън Хуейцюн, шеф на научния екип на „Тиенгун-2″, който е изследовател към факултета по физиология на растенията и екологията в Шанхайския институт за биологични науки към Китайската академия на науките.
„В момента растенията в космическата лаборатория се развиват добре. Кресонът е цъфнал, а оризът е с височина 10 см.”, обяснява Джън.
Когато астронавтите от „Шънджън-11″ се върнат на Земята в края на ноември, ще върнат обратно проби от кресона, който до тогава би трябвало да е дал семена в космоса. Опитите с ориза ще продължат около половин година.
Ако хората искат да създадат бази на Луната и Марс, отглеждането на култури е ключова задача, убедени са учените. До момента обаче няма постигнат успех в тази сфера.