“Пепси” намалява захарта и солта в продуктите си

Американският гигант “Пепсико” (PepsiCo) ще похарчи милиарди долари, за да разработи нови напитки и закуски както и да намали захарта, солта и мазнините в съществуващите вече, съобщава “Файненшъл таймс”,  цитиран от Дневник.  Това ще се случи заради търсенето на по-здравословни храни и натиска от страна на регулаторите за мерки, които да намалят затлъстяването сред населението, което се е превърнало в епидемия.

Това е един от първите производители от тази индустрия, който предлага продукти с намалени нива на нездравословните съставки. От “Пепси” твърдят, че пакет от техните пакетирани хрупкави храни (пакетирани храни от типа на пелети, чипс, солети и др.) съдържат по-малко сол от филия бял хляб.

В същото време ако се съди по 10-годишния план на компанията, има още дълъг път да се извърви.

Промяната в хранителните навици на хората, сред които и резкия спад в консумацията на газирани напитки, накара компанията да направи радикална промяна в индустрията. Тя обаче предстои да се види в данните за затлъстяването, които към момента отчитат, че с такъв проблем са 36.5 на сто от жителите на САЩ.

Оценката на Индра Нууи, директор на компанията е, че въвеждането на по-здравословни продукти е важно за растежа й.

“Обществото трябва да промени навиците си. Не можем да направим много срещу заседналия начин на живот, но можем да осигурим на потребителите вкусни продукти с малко мазнини, сол и захар. В миналото залогът беше вкусът на продукта. Сега се налага това да се промени”, посочва тя.

Планът на производителя е част от по-голяма програма, базирана на препоръките на Световната здравна организация. През миналата седмица тя обяви, че правителствата по света би трябвало да облагат със специални такси подсладените напитки в името на борбата със затлъстяването и диабета. В категорията попадат газирани, плодови, разтворими, енергийни, спортни, сладки алкохолни, ароматизирани напитки и дори 100% плодовите сокове.

Повишаване на крайната цена на продуктите с 20% би намалило потреблението им със същия дял, се казва в разпространения във вторник – Световният ден за борба със затлъстяването, доклад “Фискални политики за правилно хранене и предотвратяване на незаразни болести”.

“Пепси” планира да намали броя на калориите, идващи от добавената захар, в опаковка от 340 гр. до под 100 в поне две трети от всичките си напитки, предлагани по цял свят. Близо 40 на сто от техните напитки на 10-те им най-големи пазара, отговарящи за 80 на сто от приходите им, вече отговарят на тази цел.

Над три четвърти от храните, които предлага гигантът, ще съдържат 1.1 г или по-малко наситени мазнини за 100 калории, докато същата пропорция от така наречените снакове, предлагани по цял свят, ще съдържат 1.3 мг или по-малко сол на всяка калория. В момента около половината от глобално предлаганите продукти отговарят на това изискване.

Конкурентите от “Кока кола” или “Монделийз интернешънъл” (производител на шоколадите “Милка”, на бисквитите “Белвита” и др.), които разнообразяват портфолиото си извън нездравословните храни и напитки, имат планове да намалят съдържанието на захар, сол и мазнини, но поставените от тях цели е трудно да бъдат сравнени.

“Кока-кола” се стреми да предлага напитки с никакви или малко калории на всичките си над 200 пазара до 2020 г. като към момента това било факт в 191 страни. “Монделийз” се стреми да превърне половината от продуктите си в “приемливи” за здравето като до 2020 г. намали наситените мазнини и солта с 10 на сто в продуктите си. Все още не е публично обявена целта по отношение на съдържанието на захар.

От “Пепси” не съобщават колко точно ще инвестират в така обявената програма. Главният научен директор на компанията Мехуд Кан посочва, че фирмата е удвоила сумите, които влага в изследвания и развитие през последните пет години. За миналата година разходите на компанията за това са били 754 млн. долара.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Вериги Новини

Рибата присъства все по-често на българската трапеза

Ципурата, лавракът и сьомгата изместват скумрията и шарана   Според данни на Националния статистически институт (НСИ) консумацията на риба в домакинствата се увеличава всяка година. Така докато през 2018 г. българинът е консумирал средно 5.2 кг. риба годишно, то през 2023 г. приемът е нараснал до 6.2 кг. на лице от домакинство. На повишения интерес […]

виж повече
Вериги Производство

Ябълките – ежедневна доза здраве и енергия

Знаете ли колко сорта ябълки се отглеждат по света? Според различни източници ябълката има над 7500 разновидности, което я прави един от най-богатите на сортове овощен вид. Всеки сорт се различава по своя вкус, времето на узряване и цвета си. Това, което все пак е най-важно да запомним, е че ябълката е ежедневен източник на […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Как разхищението на храна допринася за климатичната криза?

Намаляването на отпечатъка от разхищението на храна, трябва да се съсредоточи върху стоките, които са „горещи климатични точки“, като месо и зърнени храни Радина Калдамукова е автор в Климатека. Тя е магистър по геоекология от университета в град Тюбинген, Германия. Участник в програмата за експерти в областта на климатичните промени “Pioneers into practice”, организирана от […]

виж повече