ДФЗ отпуска целеви кредит за торове и семена за пшеница от реколта 2017

Земеделските стопани ще могат да ползват целеви кредит за закупуване на минерален тор и/или семена и за използването на неокончателно сертифицирани собствени семена за производство на пшеница от реколта 2017. Това реши на свое заседание, проведено на 30 август, УС на Държавен фонд „Земеделие“.
Заявления се приемат в отделите „Прилагане на схеми и мерки за подпомагане“ (ПСМП) на областните дирекции на Фонд „Земеделие“ в периода от 3 октомври до 15 ноември 2016 г. Крайният срок за изплащане на средствата е 19 декември 2016 г.
Лихвата по кредита е в размер на 3%, но не по-малко от референтния лихвен процент, приложим към датата на сключване на договора за кредит. Общият финансов ресурс по целевия кредит е 10 млн. лв. Средствата се предоставят от бюджета на ДФ „Земеделие“ до изчерпване на финансовия ресурс. Всеки стопанин, който отговаря на изискванията, може да получи 80 лв./ха за закупуване на минерален тор и 40 лв./ха за закупуване на семена като максималният размер на кредита е 200 000 лв.
Земеделските стопани могат да получат кредит:
– за закупуване на минерален тор след представяне на фактури за закупен минерален тор;
– за закупуване на семена и използването на неокончателно сертифицирани собствени семена като представят фактури за закупени семена и/или складови разписки и искане за изписване на продукцията (при използването на неокончателно сертифицирани собствени семена);
– за закупуване на минерален тор, семена и използването на неокончателно сертифицирани собствени семена след представяне на фактури за закупен минерален тор, за закупени семена и/или складови разписки и искане за изписване на семената за влагане в производството.
Кредитните задължения се обезпечават чрез ипотека върху недвижимо имущество, особен залог върху машини и съоръжения, складови записи за вложено зърно на съхранение в публичните складове, залог на парична сума или банкова гаранция. Общата сума на обезпеченията следва да осигури покритие на кредита в размер на 120 процента.
Земеделските стопани са длъжни да застраховат посевите, които са обект на договора за кредит, като застраховката покрива пълния размер на получените средства по договор, както и вещните обезпечения, като стойността на застрахованото имущество следва да е не по-малко от 120 процента от размера на кредита.
Повече информация за условията и изискванията за предоставяне на кредит, стопаните могат да получат в областните дирекции или на сайта на ДФ „Земеделие“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Здравословно хранене Производство

Стевията: по-сладка, безвредна, устойчива алтернатива на захарта

Автор: Роман Рачков В Япония „Зелената революция“ вече е завладяла половината хранителни продукти Роман Рачков е част от авторския екип на Климатека, той е агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по интегрирана и биологична растителна защита. Председател е на Българската асоциация по биологична растителна защита, има интереси в областта на инвазивните видове […]

виж повече
Производство

Агроексперти: Резките промени на времето застрашават реколтата от плодове и ще се отразят на цените

Необходими са дългосрочни мерки за адаптация и управлението на риска в земеделието, с активна роля на фермерите, и на държавата За коментар по темата се обърнахме към двама агроексперти – Надежда Шопова, инженер агроном и асистент в секция „Климат“ в ИИКАВ при БАН, и Роман Рачков, експерт по агрономия и земеделие, както и председател на […]

виж повече
Вериги Производство

Ябълките – ежедневна доза здраве и енергия

Знаете ли колко сорта ябълки се отглеждат по света? Според различни източници ябълката има над 7500 разновидности, което я прави един от най-богатите на сортове овощен вид. Всеки сорт се различава по своя вкус, времето на узряване и цвета си. Това, което все пак е най-важно да запомним, е че ябълката е ежедневен източник на […]

виж повече