Новата лозаро-винарска програма тръгва от 28 януари 2019 г.

От 28 януари до 8 февруари 2019 г. се отваря първият прием на заявления по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя” от новата Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор за периода 2019-2023 г. Съгласно Заповед на изпълнителния директор на ДФ „Земеделие“, бюджетът за финансова 2019 г. е близо 22 млн. лв. (21 802 818 лв.), а за 2020 г. – над 28,5 млн. лв. (28 521 112 лв.). Предвидените средства общо по програмата за петгодишния й период на действие е близо 262 млн. лв.

По време на първия прием ще бъдат приемани и обработвани единствено заявления за финансиране по мярката, които са с краен срок за изпълнение на дейностите през финансови 2019 и 2020 г. Целта на подпомагането е повишаването на конкурентоспособността на винопроизводителите, което от своя страна ще осигури справедлив жизнен стандарт на съответната земеделска общност.

Основните новости в законодателството са свързани с допустимостта на лозарските имоти, за които може да се получи финансиране. Няма да се субсидират дейности по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя“, за които е получено финансиране за същите площи през последните 10 финансови години. Няма да бъдат подпомагани и масиви за дейности, свързани с подобряване на техниките за управление на лозята, които са получили подкрепа през последните 5 години за това.

В програмата са предвидени четири мерки – „Популяризиране в трети държави“, „Преструктуриране и конверсия на лозя“, „Инвестиции“ и „Застраховане на продукцията“. Мерките „Популяризиране в трети държави“ и „Преструктуриране и конверсия на лозя“ се прилагаха успешно и в рамките на старата програма.

Новите мерки в програмата са две – „Инвестиции“, с бюджет за 2019 от 16,6 млн. лева и „Застраховане на продукцията“, която разполага с бюджет от 2 млн. лева. Те са заложени не само с цел модернизиране и повишаване на конкурентоспособността на сектора, но и за подобряване процеса на управление на риска.

Интересът към мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя” става все по-голям. Изтичащата година беше най-успешната до момента за мярката като реализацията за финансовата 2018 г. е 91,38%, с изплатени 46 335 143 лева. Дейността, по която бяха одобрени най-голям брой проекти, е презасаждане без промяна на местонахождението. В направлението са модернизирани 75 лозови масиви. Голям беше и интересът към дейността изграждане на хидромелиоративни съоръжения – системи за капково напояване, по която са одобрени 74 проекта.

Предстоящият прием ще се регламентира от разпоредбите на Наредба 6/26.10.2018 г. за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор за периода 2019 – 2023 г.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Новини Съвети

8 предизвикателства, ретро игри и маратон на “Нестле за Живей Активно!” на 15 септември

Площадът пред НДК очаква всички записали се отбори от 10 ч. сутринта до 18 ч. вечерта   На 15-ти септември площадът пред НДК ще „ври и кипи“ от енергия и състезателен дух. Пространството около НДК ще е разделено на три големи зони, всяка от които ще привлича феновете на активния живот с различни предизвикателства за […]

виж повече
Новини Съвети

Kaufland България и БЧК със съвместна кампания в навечерието на първия учебен ден

Вече 15 години веригата подкрепя Програма „Топъл обяд“ на БЧК  и ще разположи дарителски кутии в хипермаркетите си в цялата страна   До 13 октомври клиентите на Kaufland България ще имат възможност да дарят средства за дете в нужда в дарителски кутии, разположени във всички хипермаркети на веригата в страната. Инициативата е част от традиционната дарителска програма […]

виж повече
Новини Ритейл

Свежите витрини на Kaufland са най-предпочитани от българските клиенти

Това посочва представително проучване на JTN, проведено през 2024 г.   Kaufland България е най-предпочитаното място за пазаруване при всички категории от свежа витрина с обслужване – колбаси, сирена, деликатеси, меса и риба. На второ място остават специализираните и кварталните магазини, а след тях се нареждат останалите вериги хранителни магазини. Това показват данните от национално […]

виж повече