Мартина Арабаджиева: Цялата хранителна система, от производството до справянето с отпадъците, се нуждае от промяна

Мартина Арабаджиева, координатор на Градска лаборатория София разказва за новата лаборатория за хранителни иновации, която стартира наскоро в Центъра за изследвания и анализи.

– Бихте ли представили пред читателите ни проекта Градска лаборатория София?

Градска лаборатория София е част от проекта FIT4FOOD 2030, който има за цел да подкрепи дейностите на ЕК, свързани с изграждането и развитието на политическата рамка Храни 2030. Подобни лаборатории са създадени в още 6 държави. Проектът има амбицията да създаде специализирана мрежа в областта на храните, като обедини в отворен диалог учени, преподаватели, представители на бизнеса и широката общественост, неправителствени организации, най-общо казано всички заинтересовани страни. Лабораториите ще подготвят и образователни модули, които да бъдат апробирани в различни целеви групи. За да се идентифицира най-полезното и приложимо съдържание на образователните модули се организират серия от работни дискусии. Първата такава беше проведена през юни, като са предвидени още две дискусии до края на годината (през септември и ноември). Ако някой желае, може да се свърже с нас за допълнителна информация.

– Какви са основните предизвикателства в областта на храните пред съвременното общество?

Темата е много обширна и идеята на създателите на проекта е чрез функциониращите Лаборатории да набави информация за съществуващите проблеми в различните страни-партньори по проекта. Разбира се, отчитаме и фактът, че европейското общество е изправено пред общи предизвикателства, към които са адресирани четири основни приоритета на политическата рамка Храни 2030. Те са свързани с начина на хранене и създаване на здравословни навици, кръгова икономика за ресурсно ефективна затворена хранителна система, щадящи екологично устойчиви хранителни системи, (не замърсяват околната среда) и стимулиране на иновации. Цялата хранителна система, от производството до справянето с хранителните отпадъци, се нуждае от промяна и подобрения, за да отговори на новите очаквания на обществото. Това е амбициозна и дългосрочна задача, която не може да бъде решена в рамките на проекта. Той е първа стъпка в тази посока и Градска лаборатория София е възможност да допринесем, макар и скромно за постигане на тази амбициозна цел.

– Къде е мястото на тенденции като градско фермерство и кръгова икономика за решаване на тези проблеми и как лабораторията може да спомогне за това?

Кръговата икономика е важен приоритет за Европа, защото само ако използваме ресурсите си ефективно ще се справим с глобалните предизвикателства на новото столетие.

Градското фермерство е тенденция, която добива все повече популярност в Европа. Една от основните задачи на Лабораторията е да повиши информираността на обществото относно проблемите и тенденциите в хранителната система. В този смисъл Лабораторията търси мнението на обществото, а дискусионните срещи са шанс, за да се намерят пътища за ефективно функциониране на хранителната система.

– Какви партньори и организации ще бъдат привлечени в работата на лабораторията?

Надяваме се в дейностите на Лабораторията да включим различни партньори, създатели и потребители на храни и други. На първата дискусия поканихме учени и изследователи в различни области на храните, университетски преподаватели в релевантни специализирани направления, представители на неправителствена организация, на гражданското общество, които са заинтересовани от темата. Бихме искали да привлечем също и представители на бизнеса. Използвам възможността отново да отправя покана към всички, които имат интерес от тази тематика да контактуват с нас чрез сайта ни – cra-bg.org.

– Ще има ли тя допирни точки с държавното управление и регулациите в сектора?

В проекта е предвидено създаването на документи, като преди тава се идентифицират проблеми на национално ниво, което би могло да бъде направено с помощта на държавни институции. Освен градските лаборатории в няколко държави са създадени и Политически такива. Към момента в България не е основана политическа лаборатория, но в рамките на проекта има възможност да се изградят допълнителни (политически лаборатории), така че не изключваме възможността и у нас да се създаде такава на по-късен етап. От Градска лаборатория София не се очаква да работи пряко с държавните институции, но се очаква да спомогне да се постигне промяна на част от регулациите в дългосрочен план. Затова първоначално ще се съсредоточим към идентифициране на проблемите у нас, за да може на следващ етап да се предвидят съответните мерки за тяхното решаване.

В рамките на проекта е предвиден обмен на експертиза и знания, като в заключителната му част ще се представят най-интересните дейности от всяка лаборатория последователно във всички страни (партньори по проекта). Паралелно с това ЕК ще събере, анализира и отрази информацията, получена от всички лаборатории, за да планира адекватни следващи действия за постигане на проектните цели.

2 thoughts on “Мартина Арабаджиева: Цялата хранителна система, от производството до справянето с отпадъците, се нуждае от промяна

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Новини Хранително-вкусова промишленост

Билетите за посещение на Международните хранителни изложения са в продажба

Над 500 изложители от 3 континента се включват в МЕСОМАНИЯ, ПЪТЯТ НА МЛЯКОТО, БУЛПЕК, ИНТЕРФУД&ДРИНК и Wine&Spirits Show от 13 до 16 ноември 2 минути, няколко клика и минимални усилия. Толкова отнема онлайн покупката на билет за посещение за наближаващите Международни хранителни изложения МЕСОМАНИЯ, ПЪТЯТ НА МЛЯКОТО, БУЛПЕК, ИНТЕРФУД&ДРИНК и Wine&Spirits Show. „Това е постигнато […]

виж повече
Новини Хранително-вкусова промишленост

Костадин Дамов поема ръководството на „Детско хранене“ бизнеса на Нестле за Югоизточна Европа

От 1 ноември 2024 г. Костадин Дамов ще заеме поста Бизнес изпълнителен директор „Детско хранене“ за Югоизточна Европа (SEE). Той ще бъде отговорен за ключови пазари като България, Румъния, Сърбия, Хърватска, Словения, Босна и Херцеговина, Черна гора, Северна Македония, Косово, Украйна и Молдова. Назначението на Костадин е знак за признание на неговото лидерство и стратегическо мислене, […]

виж повече
Новини Хранително-вкусова промишленост

Нестле Групата с органичен ръст от 2,0% за 9-месечието на 2024 г. и актуализирана прогноза за годината

Нестле България отчита стабилен органичен ръст от 8,5%   Лоран Фрекс, Главен изпълнителен директор на Nestlé, коментира: „Постигнахме органичен ръст на продажбите, воден от положителен реален вътрешен ръст. Потребителското търсене отслабна през последните месеци и очакваме средата на търсене да остане непроменена. Като се има предвид тази перспектива и по-нататъшните ни действия за намаляване на стоковите наличности […]

виж повече