Българските предприятия реализират в чужбина почти половината консерви с плодове

Българските консервни предприятия са реализирали в чужбина 45% от произведените през 2016 г. консерви с плодове и 27% от консервите със зеленчуци. Това става ясно от статистиката на Министерството на земеделието, храните и горите за дейността на сектора през 2016 г, пише investor.bg.

За дейността си през миналата година 183 предприятия са предоставили статистически данни. Преработени са 87,9 хил. т пресни плодове и 103,1 хил. т пресни зеленчуци. Произведена е 71,5 хил. т готова продукция от плодове, a готовата продукция от зеленчуци е 91,7 хил. т.

От преработените плодове с най-голям дял са доставените от български производители – 66%, следват доставките от Европейския съюз (ЕС) – 18%, и внос от трети страни – 9%. Делът на плодовете, преработени на ишлеме, е 4%.

От преработените пресни зеленчуци с най-голям дял са доставените от български производители – 88%, следват доставките от ЕС – 5%, и внос от трети страни – 3%. С най-голям дял от преработените зеленчуци са доматите – 39%, пиперът – 26%, и  патладжанът – 6%.

Готовата продукция от плодове е 71,5 хил. т. Делът на консервите (вкл. конфитюри и компоти) е 38%, замразените плодове са 16%, а плодовите концентрати и сокове представляват 15%. Тези три основни продукта съставят 69% от произведената продукция от плодове.

Готовата продукция от зеленчуци е 91,7 хил. т, включително смес от плодове и зеленчуци. Делът на консервите (заедно с тези от гъби и от картофи) е 57%, замразените зеленчуци са 20%, а концентратите и соковете представляват 13%. Тези три основни артикула съставят 90% от произведената продукция от зеленчуци.

Делът на готовата продукция от преработени плодове, реализирана в страната, е 24%. Изпращанията за ЕС са 38%. Износът за трети страни е 7% от общата продукция. Делът на  количествата от плодова продукция на склад към 31 декември 2016 г. е 31%.

Реализираната в България готова продукция от преработени зеленчуци е 43%, изпращанията за ЕС са 19%, а износът в трети страни е 8%. Делът на зеленчуковата продукция на склад в края на 2016 г. е 30%.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Хранително-вкусова промишленост

Как разхищението на храна допринася за климатичната криза?

Намаляването на отпечатъка от разхищението на храна, трябва да се съсредоточи върху стоките, които са „горещи климатични точки“, като месо и зърнени храни Радина Калдамукова е автор в Климатека. Тя е магистър по геоекология от университета в град Тюбинген, Германия. Участник в програмата за експерти в областта на климатичните промени “Pioneers into practice”, организирана от […]

виж повече
Новини Производство Хранително-вкусова промишленост

Академия по предприемачество в земеделието набира участници

Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа към Министерството на земеделието и храните (ЦНСССКЦИЕ) представя новия си проект Академия по предприемачество в земеделието. Сред целите на Академия по предприемачество в земеделието са развитие на младежкото предприемачество и новосъздадени или млади компании от сектор […]

виж повече
Новини Хранително-вкусова промишленост

Нестле Групата потвърждава прогнозата за 2024 г. и отчита органичен ръст от 1,4% за първото тримесечие на годината

Нестле България с органичен ръст от 8,8% за първото тримесечие на годината, в която бележи своята 30-годишнина на пазара   Марк Шнайдер, главен изпълнителен директор на Nestlé, коментира: „Очаквахме бавен старт и ще видим силно възстановяване на реалния вътрешен ръст (RIG) през второто тримесечие с надеждни резултати за остатъка от годината. Широката гама от инициативи за […]

виж повече