Tонове майонеза и сладолед у нас произведени с опасния фипронил

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) обяви, че е взела незабавни мерки за изтегляне от пазара и производството на хранителни продукти, в които е вложен замърсен с фипронил яйчен прах.

Преди дни стана ясно, че партида с яйчен прах с наличие на опасния фипронил е била внесена у нас. В много страни в Европа от седмици се вземат мерки за разпространението на яйца и яйчни продукти с фипронил.

Това е ветеринарномедицински препарат, забранен за употреба при продуктивни животни, в това число при кокошките носачки.

Голяма част от внесената партида – около 500 кг, е отишла в един склад, който е идентифициран. Установени са и фирмите, които са го закупили от склада – става въпрос за две предприятия, обясниха от БАБХ.

В склада са останали 64 кг яйчен прах, които ще бъдат унищожени. Двете предприятия са вложили малки количества от яйчния прах (от 0,9 до 2,9%) в производството на над 25 тона сладолед и сладоледени торти и около 9 тона майонеза.

Не се съобщават имената на производителите, но от БАБХ уверяват, че почти всички продукти вече са изтеглени от магазините.

Контролните органи ще извършват проверки на всички птицеферми за кокошки носачки в страната за наличие и употреба на забраненото вещество. Ще бъдат вземани и проби за лабораторни анализи.

Мерките се предприемат превантивно и са с цел да се предотврати замърсяване на българските яйца с фипронил, за да бъдат защитени потребителите от евентуални здравни рискове, а самите производители – от евентуална криза на българския пазар, поясняват от БАБХ.

Още преди седмица от земеделското министерство обяви, че до България е стигнала партида от половин тон жълтък на прах, замърсен с отровата.

Скандалът с фипронила тръгна от Западна Европа, като в близо 20 държави се стигна до изтегляне на продукция от пазара. В Холандия, Белгия, Германия и Франция бяха затворени птицеферми.

Фипронил е вещество, използвано в борбата срещу бълхите, кърлежите и други паразити. По данни на Световната здравна организация то може да нанесе поражения върху черния дроб, бъбреците и щитовидната жлеза.

Симптомите на отравяне с опасния препарат са гадене, повръщане, изпотяване, тремор, крампи и загуба на координацията.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Производство

Агроексперти: Резките промени на времето застрашават реколтата от плодове и ще се отразят на цените

Необходими са дългосрочни мерки за адаптация и управлението на риска в земеделието, с активна роля на фермерите, и на държавата За коментар по темата се обърнахме към двама агроексперти – Надежда Шопова, инженер агроном и асистент в секция „Климат“ в ИИКАВ при БАН, и Роман Рачков, експерт по агрономия и земеделие, както и председател на […]

виж повече
Вериги Новини Хранително-вкусова промишленост

Училищата в Ботевград могат да кандидатстват за безплатни лекции срещу разхищението на храна

След като достигна до 2500 деца от София и Перник, кампанията „Мястото на храната не е на боклука“ се разширява   Кампанията „Мястото на храната не е на боклука“, организирана от Kaufland България и платформата Foodobox, достигна до близо 2500 деца от София и Перник от началото на годината. Ученици от 1. до 7. клас […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Нестле и ЮНЕСКО стартират глобална инициатива за младежко овластяване и устойчиви хранителни системи

С подкрепата на проактивните млади хора за по-устойчиво бъдеще   Нестле и ЮНЕСКО обявяват старта на глобалната инициатива Youth Impact: Because You Matter, чиято цел е да вдъхнови и подкрепи младежи на възраст между 18 и 30 години в създаването на иновативни решения за устойчиво развитие на хранителните системи. Програмата ще помогне на 100 проактивни […]

виж повече