Юнкер обеща да помогне да се ликвидира двойният стандарт при храните

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер обеща на Словакия и други държави от Източна Европа, че ще помогне за премахване на “напълно неприемливата” продажба на нискокачествени хранителни продукти на техните пазари. Това стана на пресконференция след срещата му със словашкия премиер Роберт Фико, съобщава Infostock.bg.

Страните-членки на ЕС от Източна Европа се оплакват от „двойния стандарт” и организираха проверка за съпоставка на качеството на храни от една и съща фирма на пазарите в Западна Европа и на пазарите в Източна Европа, припомня агенция „Ройтерс”.

Фирмите-производителки твърдят, че обвиненията са неоснователни, а разликата е в различни вкусови предпочитания, не в съдържанието. Днес обаче Юнкер подчерта, че проблемът е реален и трябва да бъде решен, за да няма твърдения за „хранителен апартейд” и третиране на страните от Източна Европа като „втора ръка” в ЕС.

“Ще положим всички усилия да се прекрати този дискриминиращ начин за доставка на хранителни стоки на словашкия народ. Това е напълно неприемливо”, подчерта Юнкер. Премиерът Фико, който миналата седмица определи проблема като “международен скандал”, заяви, че приветства ангажираността на Юнкер да реши проблема.

“Най-важният факт за мен е, че Европейската комисия и нейният председател приемат, че проблемът съществува и че председателят Юнкер обеща да обърне внимание на този въпрос”, каза Фика и допълни: “Може да изглежда абсурдно за някои хора, но за Словакия и нейните партньори от Вишеградската четворка – Чехия, Унгария и Полша, това е “сериозен политически проблем.”

Агенция „Ройтерс” припомня, че България също направи проверка и преди месец обяви, че има несъответствия в поне седем от общо проверените 31 продукта, закупени от едни и същи вериги магазини в Германия и Австрия.

След проверката, осъществена от Българската агенция по безопасност на храните, министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов заяви, че двойният стандарт е факт. Проверката установи, че има вкусови и ценови разлики между изследваните продуктите, които се продават на българския пазар и в страните от Западна Европа, но те не са вредни и не застрашават здравето на хората. Различия са открити при 20% от проверените храни. Първичният ценови анализ – на базата на покупните цени, показа, че 16 от изследваните 31 продукта са по-скъпи. При млечните и шоколадовите продукти отклонението е между 20 и 70%. За два вида детски пюрета ценовата разлика е драстична – съответно 80% и 107%.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Здравословно хранене Новини

Отбор “Бонбон” и отбор “Ъ” са големите победители в нощния турнир по плажен волейбол на Нестле за Живей Активно – Лято 2024

42-ма състезатели и активна публика се събраха на плаж „Аспарухово“ във Варна,  доказвайки че високите температури не са пречка за феновете на движението и забавлението   Големите победители във второто издание на Volleyball Night League са отборите „Ъ“ и „Бонбон“, които спечелиха състезанието в оспорвана надпревара между 21 отбора, продължила повече от 4 часа.  С чувство […]

виж повече
Здравословно хранене Новини

Впечатляващ брой участници в националния конкурс на Нестле „Родители, аплодисменти!“

158 отдадени майки и 35 напористи бащи от цялата страна взеха участие в конкурса, който е част от глобалната инициатива на Нестле „Порция баланс“, като споделиха своите малки и големи победи в мисията за здравословно хранене на децата   Гора от броколи, специални прически за зеленчуци, които превръщат праз лука в пънкар, а домата в любимата […]

виж повече
Здравословно хранене Новини

Митове за запека: Как да го облекчите лесно?

Деликатният проблем с нередовните изхождания, за съжаление, тревожи мнозина Хората от всички континенти страдат от това заболяване, независимо от възрастта и пола, а фармацевтичните компании правят огромни печалби от продажбата на лаксативи. Защо лаксативите, които се купуват с рецепта от аптеката са смъртоносни и кое е лесното решение на този труден световен проблем? „Газ“ и […]

виж повече