По-малко винопроизводство през 2016 година в глобален мащаб

С 3 % по-малко е било винопроизводството през 2016 година в глобален мащаб, пише agro.bg. Като основна причина експертите от Международната организация по лозата и виното посочват неблагоприятните климатични условия в Латинска Америка и Южна Африка. Площите с лозя през миналата година са останали без промяна – близо 8 милиона хектара.

Произведеното количество вино обаче е намаляло до 267 милиона хектолитра. Консумацията през миналата година е била в размер на 242 милиона хектолитра, а световната търговия с вина е обхванала 104 милиона хектолитра, като са генерирани 29 милиарда евро оборот.
Размествания при площите има най-вече в Китай, където са засадени нови 17 хиляди хектара, докато в Европа единствено Италия отчита по-значителен ръст с 8 хиляди хектара. Турция и Португалия пък са намалили лозята със съответно 17 и 9 хиляди хектара. Най-големите площи остават в Испания – 1 милион хектара, следвана от 850 хиляди хектара в Китай и 790 хиляди хектара във Франция.

При производството Италия води с близо 51 милиона хектолитра. На втора и трета позиция са Франция и Испания. Лошото време е довело до голям спад в Аржентина, където са произведени едва 9 милиона хектолитра. Чили и Южна Африка имат по около 10 милиона.
При консумацията на напитката челната позиция за шеста поредна година остава за Съединените щати с почти 32 милиона хектолитра. Втори са французите, следвани от италианците. Германия е четвърта с 20 милиона, пред Китай със 17 милиона хектолитра.

Първите прогнози за тазгодишното производство в Южното полукълбо сочат ръст с изключение на Австралия и Нова Зеландия, където количествата се очакват да достигнат миналогодишните нива.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Вериги Производство

Ябълките – ежедневна доза здраве и енергия

Знаете ли колко сорта ябълки се отглеждат по света? Според различни източници ябълката има над 7500 разновидности, което я прави един от най-богатите на сортове овощен вид. Всеки сорт се различава по своя вкус, времето на узряване и цвета си. Това, което все пак е най-важно да запомним, е че ябълката е ежедневен източник на […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Как разхищението на храна допринася за климатичната криза?

Намаляването на отпечатъка от разхищението на храна, трябва да се съсредоточи върху стоките, които са „горещи климатични точки“, като месо и зърнени храни Радина Калдамукова е автор в Климатека. Тя е магистър по геоекология от университета в град Тюбинген, Германия. Участник в програмата за експерти в областта на климатичните промени “Pioneers into practice”, организирана от […]

виж повече
Новини Производство Хранително-вкусова промишленост

Академия по предприемачество в земеделието набира участници

Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа към Министерството на земеделието и храните (ЦНСССКЦИЕ) представя новия си проект Академия по предприемачество в земеделието. Сред целите на Академия по предприемачество в земеделието са развитие на младежкото предприемачество и новосъздадени или млади компании от сектор […]

виж повече