Бразилия години наред е изнасяла развалено телешко и пилешко месо, сочат резултатите от разследване в шест щата, съобщава Дневник. През уикенда властите отстраниха 33 правителствени служители, затвориха три фабрики за преработка на месо и поставиха под наблюдение други 21, пише Би Би Си.
Според разследващите някои мениджъри на компании са подкупвали здравни инспектори и политици, за да бъдат сертифицирани продуктите им. Част от плащанията били насочени към Прогресивната партия и тази на президента Мишел Темер – Партия на бразилското демократично движение. И двете са част от управляващата в момента коалиция.
Използвани са и киселини и други химикали, за да се прикрие видът на разваленото месо, като според полицията някои от използваните вещества са били канцерогенни. В други случаи с месото са били смесвани картофи, вода или дори картон. Над 30 компании са обвинени в лоша хигиена на производството. В хода на разследването федералната полиция на Бразилия е нахлула в 194 обекта.
Бразилия е най-големият производител на червено месо в света. Голяма част от продукцията ѝ се изнася за Европа. Сред обвинените компании са JBS и BRF, най-големите износители съответно на телешко и пилешко месо, като първата, с нетни приходи от на 55 млрд долара, продава продукцията си в близо 150 държави.
В неделя президентът Темер се срещна с изпълнителни директори на компании и дипломати, за да ги успокои и да намали щетите, нанесени на репутацията на сектора, съобщава “Ройтерс”. Предвидена е подобна среща и на министъра на земеделието Блайру Маджи.
Скандалът идва в момент, когато ЕС и южноамериканският търговски блок Меркосур (в момента включващ Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай) се готвят да започнат преговори за търговско споразумение.
Бразилия години наред е изнасяла развалено месо, сочи разследване
Свързани
Как разхищението на храна допринася за климатичната криза?
Намаляването на отпечатъка от разхищението на храна, трябва да се съсредоточи върху стоките, които са „горещи климатични точки“, като месо и зърнени храни Радина Калдамукова е автор в Климатека. Тя е магистър по геоекология от университета в град Тюбинген, Германия. Участник в програмата за експерти в областта на климатичните промени “Pioneers into practice”, организирана от […]
виж повечеАкадемия по предприемачество в земеделието набира участници
Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа към Министерството на земеделието и храните (ЦНСССКЦИЕ) представя новия си проект Академия по предприемачество в земеделието. Сред целите на Академия по предприемачество в земеделието са развитие на младежкото предприемачество и новосъздадени или млади компании от сектор […]
виж повечеНестле Групата потвърждава прогнозата за 2024 г. и отчита органичен ръст от 1,4% за първото тримесечие на годината
Нестле България с органичен ръст от 8,8% за първото тримесечие на годината, в която бележи своята 30-годишнина на пазара Марк Шнайдер, главен изпълнителен директор на Nestlé, коментира: „Очаквахме бавен старт и ще видим силно възстановяване на реалния вътрешен ръст (RIG) през второто тримесечие с надеждни резултати за остатъка от годината. Широката гама от инициативи за […]
виж повече