Млякото поевтиня драстично

В началото на месеца цените на млякото на електронната платформа Global Dairy Trade поевтиняха драстично. С 15,5% падна цената на обезмасленото мляко на прах, което на вчерашната сесия достигна до 2 118 долара за тон. Спрямо същия период на миналата година то се е търгувало за 1731 долара за тон. Това стана ясно по информация на електронната платформа Global Dairy Trade.
Пълномасленото мляко също загуби над 10% от стойността си, като се търгува на 2 782 долара за тон, с 12,4% по-малко. Но цената му остава с над 800 долара в сравнение с миналата година когато се е търгувало за 1 971 долара за тон.
Най-малко понижение в цената от 4,2% до 3 435 долара за тон регистрира сиренето „Чедър”. За сравнение през март 2015 година то се е продавало при 2 441 долара за тон.
Маслото е единственият млечен продукт, който запазва своя възходящ тренд на търговия от последните седем месеца. Вчера цената му се повиши с нови 1,2% до 4 653 долара за тон. Това е почти двойно по-висока цена в сравнение с аналогичния период на миналата година, когато се е продавало при 2 733 долара за тон.
По време на последната сесия бяха изтъргувани общо 22 328 тона мляко. Средният ценови индекс на млечните продукти също се понижи до 3 512 долара за тон – с 6,3% по-малко.
По данни на специализираният портал agrarheute, през януари изкупните цени на млякото в ЕС са продължили да се повишават. Водещите млекопреработватели са заплащали за суровината средно по 53,9 евроцента за килограм. Това е с 0,5 цента повече в сравнение с нивото на изкупната цена през декември. Спрямо аналогичния период на 2015 година изкупните цени на млякото са се повишили с 3,2 цента или 12,6%.
Измерваният от експертите на Института по храните в Кил индекс на млякото за суровина се е повишил през януари с още 0,2 цента до 34,1 цента за килограм. Спрямо януари 2016 година ценовият индекс се е повишил с 11 цента.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Хранително-вкусова промишленост

Как разхищението на храна допринася за климатичната криза?

Намаляването на отпечатъка от разхищението на храна, трябва да се съсредоточи върху стоките, които са „горещи климатични точки“, като месо и зърнени храни Радина Калдамукова е автор в Климатека. Тя е магистър по геоекология от университета в град Тюбинген, Германия. Участник в програмата за експерти в областта на климатичните промени “Pioneers into practice”, организирана от […]

виж повече
Новини Производство Хранително-вкусова промишленост

Академия по предприемачество в земеделието набира участници

Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа към Министерството на земеделието и храните (ЦНСССКЦИЕ) представя новия си проект Академия по предприемачество в земеделието. Сред целите на Академия по предприемачество в земеделието са развитие на младежкото предприемачество и новосъздадени или млади компании от сектор […]

виж повече
Новини Хранително-вкусова промишленост

Нестле Групата потвърждава прогнозата за 2024 г. и отчита органичен ръст от 1,4% за първото тримесечие на годината

Нестле България с органичен ръст от 8,8% за първото тримесечие на годината, в която бележи своята 30-годишнина на пазара   Марк Шнайдер, главен изпълнителен директор на Nestlé, коментира: „Очаквахме бавен старт и ще видим силно възстановяване на реалния вътрешен ръст (RIG) през второто тримесечие с надеждни резултати за остатъка от годината. Широката гама от инициативи за […]

виж повече