ДФЗ приема заявления по три схеми за извънредна помощ на животновъди

Държавен фонд „Земеделие“ обявява, че в изпълнение на Заповед РД 09-754/03.10.2016 г. на министъра на земеделието и храните от 11 до 21 октомври 2016 г. в отделите „Прилагане на схеми и мерки за подпомагане“ (ПСМП) в областните дирекции ще се приемат заявления по три схеми за извънредна помощ за приспособяване на млекопроизводителите и земеделските стопани в други сектори на животновъдството. Извънредното подпомагане е 11,3 милиона лева и е осигурено от Европейския фонд за гарантиране в земеделието (ЕФГЗ) на основание на Делегиран регламент (ЕС) 2016/1613 на Комисията от 8 септември 2016 година.

По Схемата за предоставяне на помощ за дребномащабно земеделие бюджетът за крави и биволици е 2 105 300 лв., а за овце-майки и кози-майки – 294 800 лв. Помощта се предоставя на стопани – физически лица, еднолични търговци и юридически лица, които през 2016 г. са отглеждали и са заявили по схемите за обвързано подпомагане от 5 до 20 крави и/или биволици и/или от 10 до 49 овце-майки и/или кози-майки.

Бюджетът по Схемата за предоставяне на помощ за прилагането на екологични и щадящи климата методи на производство е 4 247 300 лева за крави и биволици и 1 038 300 лева – за овце-майки и кози-майки. На подпомагане по тази схема подлежат животновъди, които през тази година са отглеждали и са заявили за подпомагане по схемите за обвързано производство над 20 крави и/или биволици и/или 50 и повече овце-майки и/или кози-майки. Помощ се предоставя за не повече от 200 крави и биволици и не повече от 500 овце-майки и кози майки в едно стопанство. Изискване към кандидатите по схемата е и поне един от животновъдните обекти в стопанството им да е регистриран в населено място в състава на община, включена в нитратно уязвима зона или да имат работещи биогаз инсталации с преработка на биомаса от животновъдни обекти.

По Схемата за предоставяне на помощ за прилагането на екстензивни методи за производство е определен бюджет от 2 938 800 лева за крави и биволици и 719 300 лв. – за овце-майки и кози майки. Допустими са земеделски стопани, които през настоящата година са отглеждали или са заявили за подпомагане по схемите за обвързано подпомагане над 20 крави и/или биволици. Помощ се предоставя и на животновъди, отглеждали и заявили за подпомагане 50 или повече овце-майки и/или кози-майки, които са допустими по схемите за обвързано подпомагане под селекционен контрол и преходна национална помощ, обвързана с производството. Кандидатите по тази схема трябва да прилагат екстензивни методи на производство – пасищно или оборно-пасищно, както и всички техни животновъдни обекти да са регистрирани в населени места, чиито землища не попадат в общини, включени в нитратно уязвими зони. Помощ се предоставя за не повече от 200 крави и биволици и не повече от 500 овце-майки и кози майки в едно стопанство.

Изискване към кандидатите по трите схеми за извънредна помощ е да не са заявили за подпомагане постоянно затревени площи по Схемата за единно плащане на площ (СЕПП) или да са заявили такива площи в размер на не повече от 10 декара на една животинска единица.

Индикативните ставки на помощта и по трите схеми са: 29 лева на животно – за крави и биволици и 2 лева на животно – за овце-майки и кози-майки. Размерът на помощта за една млечна крава или биволица и за една овца-майка или коза-майка ще бъде определен след обобщаване на информацията от подадените заявления.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Производство

Агроексперти: Резките промени на времето застрашават реколтата от плодове и ще се отразят на цените

Необходими са дългосрочни мерки за адаптация и управлението на риска в земеделието, с активна роля на фермерите, и на държавата За коментар по темата се обърнахме към двама агроексперти – Надежда Шопова, инженер агроном и асистент в секция „Климат“ в ИИКАВ при БАН, и Роман Рачков, експерт по агрономия и земеделие, както и председател на […]

виж повече
Вериги Новини Хранително-вкусова промишленост

Училищата в Ботевград могат да кандидатстват за безплатни лекции срещу разхищението на храна

След като достигна до 2500 деца от София и Перник, кампанията „Мястото на храната не е на боклука“ се разширява   Кампанията „Мястото на храната не е на боклука“, организирана от Kaufland България и платформата Foodobox, достигна до близо 2500 деца от София и Перник от началото на годината. Ученици от 1. до 7. клас […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Нестле и ЮНЕСКО стартират глобална инициатива за младежко овластяване и устойчиви хранителни системи

С подкрепата на проактивните млади хора за по-устойчиво бъдеще   Нестле и ЮНЕСКО обявяват старта на глобалната инициатива Youth Impact: Because You Matter, чиято цел е да вдъхнови и подкрепи младежи на възраст между 18 и 30 години в създаването на иновативни решения за устойчиво развитие на хранителните системи. Програмата ще помогне на 100 проактивни […]

виж повече