ДФЗ приема заявления по три схеми за извънредна помощ на животновъди

Държавен фонд „Земеделие“ обявява, че в изпълнение на Заповед РД 09-754/03.10.2016 г. на министъра на земеделието и храните от 11 до 21 октомври 2016 г. в отделите „Прилагане на схеми и мерки за подпомагане“ (ПСМП) в областните дирекции ще се приемат заявления по три схеми за извънредна помощ за приспособяване на млекопроизводителите и земеделските стопани в други сектори на животновъдството. Извънредното подпомагане е 11,3 милиона лева и е осигурено от Европейския фонд за гарантиране в земеделието (ЕФГЗ) на основание на Делегиран регламент (ЕС) 2016/1613 на Комисията от 8 септември 2016 година.

По Схемата за предоставяне на помощ за дребномащабно земеделие бюджетът за крави и биволици е 2 105 300 лв., а за овце-майки и кози-майки – 294 800 лв. Помощта се предоставя на стопани – физически лица, еднолични търговци и юридически лица, които през 2016 г. са отглеждали и са заявили по схемите за обвързано подпомагане от 5 до 20 крави и/или биволици и/или от 10 до 49 овце-майки и/или кози-майки.

Бюджетът по Схемата за предоставяне на помощ за прилагането на екологични и щадящи климата методи на производство е 4 247 300 лева за крави и биволици и 1 038 300 лева – за овце-майки и кози-майки. На подпомагане по тази схема подлежат животновъди, които през тази година са отглеждали и са заявили за подпомагане по схемите за обвързано производство над 20 крави и/или биволици и/или 50 и повече овце-майки и/или кози-майки. Помощ се предоставя за не повече от 200 крави и биволици и не повече от 500 овце-майки и кози майки в едно стопанство. Изискване към кандидатите по схемата е и поне един от животновъдните обекти в стопанството им да е регистриран в населено място в състава на община, включена в нитратно уязвима зона или да имат работещи биогаз инсталации с преработка на биомаса от животновъдни обекти.

По Схемата за предоставяне на помощ за прилагането на екстензивни методи за производство е определен бюджет от 2 938 800 лева за крави и биволици и 719 300 лв. – за овце-майки и кози майки. Допустими са земеделски стопани, които през настоящата година са отглеждали или са заявили за подпомагане по схемите за обвързано подпомагане над 20 крави и/или биволици. Помощ се предоставя и на животновъди, отглеждали и заявили за подпомагане 50 или повече овце-майки и/или кози-майки, които са допустими по схемите за обвързано подпомагане под селекционен контрол и преходна национална помощ, обвързана с производството. Кандидатите по тази схема трябва да прилагат екстензивни методи на производство – пасищно или оборно-пасищно, както и всички техни животновъдни обекти да са регистрирани в населени места, чиито землища не попадат в общини, включени в нитратно уязвими зони. Помощ се предоставя за не повече от 200 крави и биволици и не повече от 500 овце-майки и кози майки в едно стопанство.

Изискване към кандидатите по трите схеми за извънредна помощ е да не са заявили за подпомагане постоянно затревени площи по Схемата за единно плащане на площ (СЕПП) или да са заявили такива площи в размер на не повече от 10 декара на една животинска единица.

Индикативните ставки на помощта и по трите схеми са: 29 лева на животно – за крави и биволици и 2 лева на животно – за овце-майки и кози-майки. Размерът на помощта за една млечна крава или биволица и за една овца-майка или коза-майка ще бъде определен след обобщаване на информацията от подадените заявления.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свързани

Вериги Производство

Ябълките – ежедневна доза здраве и енергия

Знаете ли колко сорта ябълки се отглеждат по света? Според различни източници ябълката има над 7500 разновидности, което я прави един от най-богатите на сортове овощен вид. Всеки сорт се различава по своя вкус, времето на узряване и цвета си. Това, което все пак е най-важно да запомним, е че ябълката е ежедневен източник на […]

виж повече
Хранително-вкусова промишленост

Как разхищението на храна допринася за климатичната криза?

Намаляването на отпечатъка от разхищението на храна, трябва да се съсредоточи върху стоките, които са „горещи климатични точки“, като месо и зърнени храни Радина Калдамукова е автор в Климатека. Тя е магистър по геоекология от университета в град Тюбинген, Германия. Участник в програмата за експерти в областта на климатичните промени “Pioneers into practice”, организирана от […]

виж повече
Новини Производство Хранително-вкусова промишленост

Академия по предприемачество в земеделието набира участници

Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа към Министерството на земеделието и храните (ЦНСССКЦИЕ) представя новия си проект Академия по предприемачество в земеделието. Сред целите на Академия по предприемачество в земеделието са развитие на младежкото предприемачество и новосъздадени или млади компании от сектор […]

виж повече